Ivice, ako vas trčanje čini sretnim, onda trčite koliko god možete i uživajte u tome, rekao je ugledni neurokirurg Josip Paladino Ivici Kraljeviću (43) iz Osijeka nekoliko mjeseci nakon što mu je kirurški s mozga odstranio golemi tumor veličine šake.
- Doktor je vjerojatno shvatio koliko meni trčanje znači, ali i kakvu poruku mogu poslati svojim primjerom svima koji se nalaze u sličnim problemima. Mene tumor neće pobijediti i odvojiti od trčanja, ma koliko bio velik i na nezgodnom mjestu - ispričao je Ivica Kraljević (43) dio svoje fascinantne životne priče koja je prije nekoliko tjedana, na iznenađenje sviju, kulminirala njegovim odlaskom u Tokio gdje je istrčao tamošnji maraton za 3 sata i 58 minuta.
Ovaj uspješni poslovni čovjek, koji s bratom blizancem Ferdom drži lanac trgovina sportskom opremom Ferivi, u avion za Tokio ušao je niti tri sata nakon što je primio kemoterapiju jer se još uvijek bori s ostacima ogromnog tumora koji ga je u prosincu 2014. doslovno oborio na pod.
Sestra i otac umrli od raka
- Nekoliko dana nakon povratka iz Firenze gdje sam istrčao jedan od svojih 10 rekreativnih maraton otkriven je tumor velik - 9x8x5 cm! Paladino je prvo napravio biopsiju, a kad je vidio o čemu je riječ rekao mi je da će me hitno operirati. Tad sam samo znao da ću, što god bude, boriti se do kraja. U ratu sam bio ranjen, trbuh mi je bio razvaljen, imao sam 5 operacija, ali nikada se nisam predao - priča Ivica. U tim danima nakon operacije najteže mu je pala smrt sestre koja je umrla od karcinoma jetre, a prije toga mu je i otac umro od raka.
- Budućnost mi nije izgledala blistavo. No, odlučio sam se uistinu boriti do kraja. Kako sam već imao pozivnicu za maraton u Bostonu, avionsku kartu iskoristio sam za odlazak na razgovor s tamošnjim liječnicima o nastavku liječenja protonskim zračenjem. Dok je u Europi to još uvijek eksperimentalno, u SAD-u je to uobičajen način liječenja. Propustio sam taj maraton koji mi sada jedini nedostaje u kolekciji “Big Six”, a to su maratoni u Bostonu, New Yorku, Londonu, Chicagu, Berlinu i Tokiju. No, bit će vremena da se pridružim bratu Ferdi i njih samo 590 u svijetu koji su to uspjeli. Nakon Bostona išao sam u München na protonsko zračenje i tamo sam odradio 30 terapija - kaže nam Ivica.
Iako su mu nalazi bili dobri postupno se počeo vraćati trčanju. Ispočetka je hodao, a onda se počeo pripremati za Tokio.
Nema odustajanja
Liječnici su mu rekli da to radi na vlastitu odgovornost, ali on je morao otići. Za maraton u Tokiju kaže da mu je najdraži događaj u životu jer zna šta mu je sve prethodilo.
- Veliki uzor u borbi s tumorom mi je Australac Jacob Walker, s kojim dijelim gotovo istu sudbinu. On je nakon dijagnoze i operacije istrčao maraton u New Yorku! Moram spomenuti i mog zaštitnika, svetog Leopolda Mandića, kome sam se došao pomoliti prije operacije. Obećao sam da ću posjetiti njegov grob u Padovi kad sve završi i to sam učinio - kaže Ivica.