Kada je njemačka kancelarka Angela Merkel pružila ruku ministru unutarnjih poslova Horstu Seehoferu na početku sastanka u ponedjeljak - on je to odbio. Inače bi njegova gesta bila nepristojna, no dok korona virus "hara", vrijedi drugačiji bonton.
Nasmiješena Merkel je povukla ruku i rekla mu:
- Da, to je ispravno.
Korona virus promijenio je ljudsku interakciju pa zagrljaji, poljupci (čak i oni u obraz) te rukovanje više nije poželjno kao inače. Čak je talijanski posebni povjerenik za korona virus Angelo Borrelli preporučio Talijanima da "smanje iskazivanje osjećaja". Slično je i u Francuskoj gdje je ministar zdravstva Olivier Veran savjetovao ljudima da se toliko ne grle i ljube.
No mnogi su primijetili kako se francuski predsjednik Emmanuel Macron ipak oglušio na tu preporuku i dva puta u obraz poljubio talijanskog premijera Giuseppea Contea tijekom sastanka u Napulju.
Glavni savjet koji sve zdravstvene institucije daju građanima je da drže do higijene ruku. Tako je i jedno istraživanje pokazalo da rukama prenosimo 3.200 bakterija te da se prosječno rukujemo 15.000 puta u životu. Rukovanje, uostalom, zbog svog trajanja, prenosi dva puta više bakterija od drugih, neformalnijih i bržih pozdrava.
- Prislonite dlanove jedan uz drugi i isprepletete prste dok se rukujete. Drugi pozdravi uključuju manje površine koje prenose bakterije - rekla je za Guardian znanstvenica Nicky Milner.
- Japanci se naklone, Tajlanđani pritisnu dlanove jedan uz drugog, u Etiopiji se dotaknete laktovima, a zatim suprotnim ramenima - rekla je. No, u zapadnim zemljama rukovanje započinje i završava sastanke, sklapa dogovore i bitan je dio bontona.
Jedna od direktorica Svjetske zdravstvene organizacije (WHO), Sylvie Brand preporučila je alternativne pozdrave kao što su - udarac laktom, naklon ili jednostavno mahanje rukom.
- Trebamo se prilagoditi novoj bolesti - napisala je na svom Twitter profilu.