S odmicanjem epidemije sve je više srednje teških i teških bolesnika, otkrila je ravnateljica Klinike dr. Fran Mihaljević Alemka Markotić za Dnevnik Nove TV.
Rekla je kako je Hrvatska još u standardu zemalja u kojima oko 80 posto zaraženih ima blaže simptome te objasnila kako o ovoj bolesti još učimo. Oboljeli se trenutno liječe simptomatskom terapijom koja uključuje skidanje temperature:
- U bolnici se još pokušava sa shemama liječenja koje su preporučene, a to je klorokin, hidroklorokin i ritonavir, a nove informacije govore i o pokušajima liječenja drugim lijekovima - kaže Markotić.
Većina bolesnika s blagim simptomima pušta se kući, dok u bolnici ostaju samo teži bolesnici ili oni koji nemaju mogućnost osigurati samoizolaciju, a u slučaju pogoršanja simptoma, slobodni su vratiti se nazad. Uvodi se i još jedna promjena - više se neće testirati bolesnici.
POGLEDAJTE VIDEO:
- Virus ne može biti u nosu dulje od 25 dana. Dakle, nekih 28 dana treba biti u samoizolaciji, a onda se te osobe smatraju zdravima - rekla je Markotić te je opovrgnula navode kako se virus može vratiti. Za to, kaže Markotić, podataka nema, a spomenuti slučajevi zapravo nisu bili ljudi koji su ponovno zaraženi već oni koji nikad nisu ozdravili.
Dotakla se i Švedske, koja je jedna od rijetkih zemalja koje nisu uvele drastične metode za suzbijanje epidemije. Markotić je priznala kako ne prati detaljno njihov sustav, ali neke činjenice im ne idu u prilog:
- Ali uzmimo da Hrvatska ima četiri, a Švedska oko 10 milijuna stanovnika. Činjenica je da Švedska ima 20 puta više umrlih, pa vi sami zaključite što to znači.
Ipak, i Šveđani gase javna okupljanja:
- Oni su se odlučili za sporije uvođenje mjera. Koja će cijena toga biti, vidjet ćemo - kaže Markotić.