Vladina reforma mirovinskog sustava je nepravedna, štetna, kaotična i poništava efekte dobre strategije iz 1999. godine, smatraju SDP-ovci Željka Antunović i Davorko Vidović. Ne prihvaćaju da Sabor o izmjenama zakona raspravlja po hitnom postupku i ističu da nema razloga za žurbu.
- Vlada je sve spremna žrtvovati za ostanak na vlasti, ucjenom, kupovinom, pritiskom ili na bilo koji drugi način - izjavio je Vidović (SDP). Pogrešnim smatraju izjednačavanje muškaraca i žena kada su u pitanju godine potrebne za odlazak u mirovinu. Upozoravaju da će svaka žena po novom zakonu mora raditi pet godina dulje, a zauzvrat će dobiti 430 kuna manju mirovinu. Stimuliranje rada starijih od 65 godina smatraju 'nebulozom i budalaštinom'.
- Stimuliraju starce da rade. To je toliko blentavo da ne treba ni komentirati. Stimulirat će starce koji će igrati Freecell, a ne one koji su u punoj radnoj snazi - izjavio je Vidović. SDP predlaže smanjenje doprinosa za zdravstvo, povećanje izdvajanja za drugi mirovinski stup i investiranje. Tvrde da im je potrebno samo 300 milijuna kuna godišnje da umirovljenici s punim radnim stažom, tj. 40 godina rada, mogu primati umjesto sadašnjih 62, 70 posto iznosa plaće koju su primali.
'ŠTETA JE SAMO KAD ŠUKER I POPIJAČ ŠIRE PANIKU'
Klub HNS-HSU protivi se namjeri da Sabor po hitnom postupku raspravlja o izmjenama mirovinskog osiguranja. Traže da Sabor o ovoj temi raspravlja u redovitoj proceduri i napominju da to neće imati nikakve štetne posljedice ni za gospodarstvo ni za proračun.
- Šteta nastaje samo kad ministari Šuker i Popijač šire paniku da će kažnjavanje prijevremenog odlaska u mirovinu biti duplo veće nego do sada - rekao je Silvano Hrelja (HSU). Ne prihvati li se njihov prijedlog na zakon će poslati amandmane, kojim traže da penalizacija za prijevremeni odlazak u mirovinu ostane na sadašnjoj razini, jer će se u suprotnom oštetiti jedna grupa građana. Predlažu da svaki čovjek koji odradi 40 godina staža može otići u mirovinu bez kažnjavanja, bez obzira na starosnu dob. Traže i da nema penalizacije za ljude koje Zavod za zapošljavanje proglasi nezaposlivim nakon najmanje dvije godine pokušaja traženja posla, te da primjena zakona krene u siječnju 2011. godine. Zlatko Koračević (HNS) smatra da je zakon nedorađen, nepripremljen i potpuno štetan posebno za žene.
- Ako Vlada ne zna i ne želi obavljati posao za koji je plaćena, ne zna i ne želi provesti potrebne reforme predlažemo da raspiše izbore i da skrati ovo mučenje, da ono konačno prestane i njima i svima nama u Hrvatskoj - izjavio je HNS-ovac.