Potpuno su neprihvatljive bilo kakve nepravilnosti u subvencioniranju. Prijavili smo sve DORH-u, pokrenuli reviziju i šaljemo kontrolu. Poručio je to u veljači sad već bivši ministar graditeljstva Predrag Štromar (HNS).
Nećemo dozvoliti da jedan ovakav slučaj zlouporabe baca lošu percepciju na program koji je pomogao tisućama ljudi, poručio je u listopadu Darko Horvat (HDZ), novi ministar graditeljstva i državne imovine.
Zbog kršenja zakona, poslali smo banci zahtjev za naplatu kredita u cijelosti, a ako sama ne vrati novac, ide prisilna naplata, poručio je državne Agencije APN Dragan Hristov u travnju.
Ove tri izjave smo izdvojili kao primjer velikih obećanja u aferi Anite Nosić koju su otkrila 24sata. Ali do danas se nije dogodilo ništa. Štoviše, 11 mjeseci otkako smo objavili prvi članak, sada nam se pravdaju da u biti nema pravne osnove za raskid ugovora i povrat uplaćenih subvencija!
Anita Nosić (30) je bila HDZ-ova načelnica male općine Lovreć u Imotskoj krajini. 2017. godine je iskoristila pravo na subvencionirani kredit za kupnju stana. Država plaća tijekom četiri godine pola rate kredita mladim obiteljima kako bi potakle demografske trendove i osigurali im krov nad glavom. Nosić je kupila stan u Zagrebu od 57,4 četvorna metra u naselju Špansko. Za to je dobila povoljni kredit od 3,7 posto od HPB-a, a država joj plaća 1768 kuna rate kredita.
POGLEDAJTE VIDEO VIJESTI Nosić još nije vratila stan državi
No, Nosić uopće ne živi u tom stanu u Zagrebu, nego u obiteljskoj vili s bazenom u Lovreću. Kako nam je sama odgovorila, stan je uzela kako bi ga koristila kada dolazi na poslovni put u Zagreb. Otkrili smo i da se u njemu fiktivno prijavila na šest mjeseci, a zbog toga je izgubila i mjesto načelnice. Jer mandat prestaje promjenom prebivališta. U vezi toga sudski proces još traje jer je sud naložio vraćanje na funkciju. Ministarstvo uprave i pravosuđa na to ne pristaje.
No, vratimo se na stan. Zakon je propisao da onaj tko dobije subvencije, mora imati prijavljeno prebivalište u nekretnini za koju je dobio subvencije. Jer time jamči da u njoj živi. Ako to ne učini, kredit mu se odmah naplaćuje u cijelosti, subvencije se moraju vratiti.
Kaže da je zbog toga zakon izmijenjen i u njemu jasno stoji da onaj tko koristi subvencije mora biti stalno prijavljen u nekretninu za koju je odobrena, pa i dvije godine nakon isteka subvencije. Ali to je učinjeno tek sad. Na Nosić se to ne primjenjuje.
- Možemo samo jamčiti da ćemo poduzeti dodatne pravne radnje da joj se ne isplati subvencija za 2021. godinu, ali razmatramo i još dodatne opcije - kaže nam pak sugovornik iz Ministarstva.
Koje? Još ne želi otkriti. Subvencije se za tekuću godinu isplaćuju banci u cijelosti na početku godine. U slučaju Nosić, to je nešto više od 21.000 kuna. Ali to je zadnja godina za koju i ima pravo na subvenciju. Što je 21.000 kuna naspram toga da joj ostaje stan uz tada povoljnu kamatu? Treba naglasiti da nisu provedene niti najavljene kontrole i utvrđeno ima li još slučajeva poput Nosićkinog. Nosić je bila jedna od žena za čije presretanje komunikacije je DORH teretio Milijana Brkića. Ali su odustali.