Željko Bunić, bivši direktor varaždinske komunalne tvrtke i poduzetnik Stjepan Ptiček priznali su krivnju u aferi Varkom i nagodili se s Uredom europskog javnog tužitelja.
Presudom na temelju sporazuma Bunić je osuđen na djelomičnu uvjetnu kaznu od dvije godine i 11 mjeseci zatvora, s time da godinu i dva mjeseca mora provesti u zatvoru dok je ostatak kazne uvjetno na pet godina. Ptiček je također osuđen na djelomičnu uvjetnu kaznu od dvije godine i 11 mjeseci zatvora, no on mora u zatvor na godinu dana dok je ostatak kazne uvjetno na pet godina.
To znači da će taj preostali dio kazne provesti na slobodi ako u roku kušnje ne počine novo kazneno djelo. Obojici je izrečena i sporedna novčana kazna s time da Bunić mora platiti 55.000 eura, a Ptiček 35.000 eura.
Među optuženicima tako je ostao samo Roberta Gotića, predsjednik Uprave GK grupe i istaknuti član HDZ-a. Protiv njega je EPPO podigao optužnicu i zbog sanacije jame Sovjak. U tom postupku njegov suoptuženik je nedavno također priznao krivnju te je osuđen na temelju nagodbe s EPPO-om.
Optužnica EPPO-a Gotića, Ptičeka i Bunića tereti za primanje i davanje mita kako bi se dobila sredstva iz EU namijenjena provedbi projekta Dogradnje i rekonstrukcije uređaja za pročišćavanje otpadnih voda (Projekt UPOV) u Varaždinu. Sve se događalo između prosinca 2019. i srpnja 2022., a vrijednost projekta prelazi 20 milijuna eura.
EPPO-a smatra da su se Bunić, Gotić i Ptiček dogovorili da će napraviti sve što mogu kako bi pogodovali Gotićevoj tvrtki, odnosno omogućili joj da dobije radove na provođenju Projekta UPOV-a, sufinanciranog sredstvima Kohezijskog fonda Europske unije. Radovima je upravljao Varkom, čiji je direktor bio Bunić, a kao protuuslugu za dobivanje radova, Gotić je obećao Buniću renovirati kuću. Također, EPPo navodi da su okrivljenici osigurali Gotićevoj tvrtki i ugovor o dogradnji i rekonstrukciji UPOV-a. Njegova je tvrtka tako dobila posao podizvođača za radove u vrijednosti od oko 9,69 milijuna eura, dok je Bunić dobio naknadu za financijsko upravljanje.
Bunića i Ptičeka tereti se da su prvo osigurali da Ptičekova tvrtka dobije ugovor za izradu glavnih građevinskih projekata i pribavljanje građevinske dozvole. Kako bi osigurao da njegova tvrtka dobije ugovor Ptiček je manipulirao procesom nadmetanja. Njegova je tvrtka u izradi projekta uključila Gotićev geotehničko-građevinski projekt čime je osigurano, smatra EPPO, da posao dobije upravo Gotićeva tvrtka. Gotićeva tvrtka potom je podnijela najpovoljniju ponudu i, na nepošten način, dobila tržišnu prednost. Tako je Gotićeva tvrtka dobila posao vrijedan oko 35 milijuna eura dok je Ptičekova tvrtka dobila podizvođača.
Bunić je, navodi se u optužnici, poduzeo sve što je trebalo da Ptičekova tvrtka dobije Varkomove ugovore u zamjenu za isplatu 10 posto od ukupne vrijednosti ugovora. Tih je ugovora bilo 39 i bili su ukupno vrijedni 681.974 eura, a Ptiček je s dogovorenih 68.197 eura namirio Bunićeve privatne troškove, koji se odnose na izgradnju i opremanje njegove nekretnine.