Andrej Plenković nije više znao kako bi što pakosnije replicirao Zoranu Milanoviću, pa je u prolazu uvrijedio hrvatske birače.
"Siguran sam da se hrvatski narod neće dvaput zabuniti kao na izborima 2020. godine kad je izabran Milanović", ispalio je nadahnuti premijer u novoj rundi ritualnog koškanja s predsjednikom Republike.
Znači, birači ne donose obaviještene i racionalne odluke, nego se znaju "zabuniti", pa umjesto Kolinde Grabar Kitarović biraju Zorana Milanovića.
Vrijedi li to onda i za Plenkovićeva tri mandata na čelu Vlade? Jesu li se birači i u slučaju njegova HDZ-a triput zabunili kad su mu otvorili put prema formiranju većine?
Sve je zabuna
Plenković očito vjeruje da se svaki izbor osim onog koji ide na konto HDZ-a i njegovih predsjedničkih kandidata - a tu se onda govori i o županima i gradonačelnicima - može proglasiti "zabunom", odnosno pogrešnom ili neobaviještenom odlukom.
Premda bi se upravo postojano davanje glasa HDZ-u, nakon svega i unatoč svemu, moglo uvrstiti u kategoriju "zabune", ako ne i nečeg puno goreg.
Osim toga, Plenković danas predbacuje biračima da su se "zabunili" kad su izabrali Zorana Milanovića za predsjednika Republike, nakon što se baš taj Plenković godinama održavao na vlasti zahvaljujući političkoj prevari birača. Valjda je i u tom slučaju mislio da su se birači ionako "zabunili", pa su zaobilazno njihovi glasovi završili tamo gdje nisu smjeli - u HDZ-u.
Dobili što su htjeli
Uglavnom, govoreći o tome da su se birači "zabunili" na prošlim predsjedničkim izborima Plenković je ciljao na odlijevanje glasova prema predsjedničkom kandidatu Miroslavu Škori, za kojeg on već neko vrijeme govori da je donio pobjedu Milanoviću, umjesto na neslavni raspad mandata i izborne kampanje njegove kandidatkinje Grabar Kitarović.
Međutim, birači su glasali kako su htjeli, a ne kako je Plenković mislio da trebaju.
No ovime je premijer otvorio novo pitanje: jesu li se ljevičari zabunili kad su glasali za Milanovića na prošlim izborima? I hoće li se ove zime ponovno "zabuniti"?
Sad je već posve jasno da birači doista mogu biti zbunjeni kad je Milanović u pitanju.
Lijevo-desno-lijevo
Nastupa kao kandidat liberalne ljevice, a zastupa stavove suverenističke i nacionalističke desnice. Figurira kao kandidat SDP-a - i na predsjedničkim, i na parlamentarnim izborima- a nastupa kao uzdanica Domovinskog pokreta. Ljevičari uporno žele vjerovati da je Zoran Milanović njihov kandidat, unatoč svemu što govori, radi i zastupa već godinama.
S druge strane, birači desnice mogu potpisati apsolutno sve što Milanović kaže - osim činjenice da je bio SDP-ov predsjednik, premijer, predsjednik države i premijerski kandidat.
Tko se u svemu ovome ne bi izgubio?
Kako se netko ne bi "zabunio"?
Otprilike kao i slučaju Kolinde Grabar Kitarović koja je na Pantovčak došla kao kandidatkinja Tomislava Karamarka, a otišla kao kandidatkinja Andreja Plenkovića. Njoj je to prešaltavanje u hodu još i najteže palo.
Zbunjeni birači
Upravo Milanović danas izaziva zabunu kod birača: svojih birača, onih koji su to bili i koji bi to htjeli postati. Kao i kod stranaka koje bi mu trebale dati podršku. SDP je politički i mentalno već godinama u talačkoj krizi s Milanovićem, Možemo! i druge stranke lijeve oporbe moraju razmisliti imaju li bolju opciju, a desna oporba potpisuje Milanovićeve stavove, ali se boji izaći iz ormara i javno se deklarirati kao Milanovićeva sljedba.
Milanović će provesti predsjedničku kampanju u obračunima s Plenkovićem, kritikama Vlade i napadima na HDZ - ali ne i na DP - s time da će to često činiti s desničarskih, a ne ljevičarskih pozicija. Izazivajući time opću zabunu među biračima.
Svi oni stavovi oko Ukrajine i Rusije, oko Europske unije i NATO saveza, oko Srebrenice i Aleksandre Zec, oko Franje Tuđmana i Haaškog suda, oko "narikača" i "priležnica", savršeno se uklapaju u narativ biračkog tijela potpuno različitog od onog za koje se očekuje da podrži Milanovića.
Jedni će začepiti nos kad glasaju za Milanovića, a drugi će to učiniti otvorenih očiju. Tko će se ovoga puta, kako kaže Plenković, "zabuniti"?