Ostajem u Beogradu s obitelji, ali jedva čekam da odem u Banju Luku i vidim svoje prijatelje, rekla je bivša predsjednica Republike Srpske Biljana Plavšić u utorak u intervjuu za Radio-televiziju Srbije. Plavšić je u utorak ujutro izašla iz zatvora u Švedskoj. U 10.35 sati došla je u zračnu luku Arlanda u Stockholmu. Na aerodrom su stigla tri policijske automobila i jedan civilni. Iz jednog automobila je izašla Plavšić, a u luci ju je dočekao nepoznati čovjek koji ju je zagrlio.
- Gospođi Plavšić je drago što je puštena na slobodu. Zahvalila se djelatnicima zatvora i prijelaznog odjela i popela se u avion - rekao je Lars Nylen, direktor zatvora. U 11 sati je Cessna 525, koju je Milorad Dodik poslao po Plavšić, poletjela za Beograd. Tamo je sletjela oko 14 sati. Od trenutka nakon što je avion sletio u beogradsku zračnu luku 'Nikola Tesla', Biljanu Plavšić osiguravaju jake policijske snage. Po dolasku u Beograd je u pratnji premijera RS Milorada Dodika ušla u svoj stan u Katanićevoj ulici na Vračaru. U društvu Dodika osuđena ratna zločinka, Biljana Plavšić, rekla je kako se "osjeća slobodno". Prema pisanju Blica, bivšu predsjednicu RS-a policija će čuvati ispred njezinog stana sve dok ne procijene da je potpuno sigurna. Podsjetimo, Plavšić (79) se sama predala Haagu 2001.godine. Priznala je da je sudjelovala u kampanji progona bosanskih muslimana i Hrvata u ratu u kojemu je od 1992. do 1995. poginulo 100.000 ljudi. Odslužila je dvije trećine 11-godišnje kazne te su je pustili zbog dobrog ponašanja. U vrijeme rata je bila desna ruka Radovanu Karadžiću.
PLAVŠIĆ BILA U ZATVORU SA 5 ZVJEZDICA
Biljana Plavšić je kaznu 'odradila' u u najčuvanijoj, ali i najudobnijoj ženskoj kaznionici u Švedskoj, Hinseberg, koja se nalazi 200 kilometara jugozapadno od Stocholma. Zatvor je smješten u starom romantičnom dvorcu okruženom šumom i jezerom, a zatvorenice u njemu na raspolaganju imaju solarij, kozmetički salon, teretanu, školu, biblioteku te konje o kojima se brinu. Plavšić, kao najstarija zatvorenica, nije morala raditi iako druge žene rade i za to dobivaju oko deset kuna dnevno. Zatvorske ćelije su veličine soba u studentskom domu, a u njoj zatvorenice imaju televizor, radni stol i krevet. Večeri žene obično provode u zajedničkom dnevnom boravku gdje gledaju sapunice i piju kavu ili čaj, a ako se dobro vladaju prije nego što ih puste iz zatvora mogu organizirati i oproštajno slavlje.
OSUĐENA ZA ZLOČINE PROTIV ČOVJEČNOSTI
Biljana Plavšić optužena je za ratne zločine, zločine protiv čovječnosti i genocid u BIH. Na teret joj se stavljala kampanja etničke podjele koja je rezultirala smrću tisuća ljudi kao i protjerivanje stotina tisuća. Plavšić je priznala krivnju za zločine protiv čovječnosti, odnosno progon nesrpskog stanovništva, a za to je kasnije i optužena. Tužitelji su zauzvrat odustali od sedam ostalih točaka optužbe koji su je teretili za ratne zločine. Kasnije je rekla da je priznala krivnju kako bi dobila manju kaznu. Svog stranačkog i političkog kolegu Radovana Karadžića je pak nazvala kukavicom jer nije priznao krivnju za zločine.