U svijetu u kojem religija postaje sve nevažnija, “Koliba” se bori s vječnim pitanjem – gdje se nalazi Bog u svijetu ispunjenom neizrecivom boli, jedan je od opisa knjige Williama P. Younga za kojom su lani najčešće posezali u najstrožem i najsigurnijem zatvoru u zemlji, onom u Lepoglavi, u kojem se nalaze višestruki ubojice, ratni zločinci, dileri, silovatelji...
Nakon toga već uobičajeno slijede krimići i špijunski trileri. I godinu ranije se među pet najčitanijih knjiga našao autor koji ne opisuje svijet nasilja, krvi i osvete. Zatvorenici su u 2016. posezali za “Alkemičarom” Paula Coelha. Osnovna misao koju Brazilac Coelho, pisac megauspješnica, navodi u ovom djelu je da, “kad čovjek nešto uistinu želi, cijeli se svemir uroti kako bi mu se san ostvario”. Ostale četiri najčitanije knjige u 2016. bile su “Oštrica besmrtnika” Hiroakija Samura, “Matareški krug” Roberta Ludluma, “Potpuni nadzor” Davida Baldaccija te “Hrvatski monstrumi 1”.
- Očito zatvorenici žele znati s kim dijele životni prostor. Dio njih koji se spominju u knjizi kaznu služi baš u lepoglavskoj kaznionici - kaže nam novinar Dušan Miljuš, koji se s knjigama “Hrvatski monstrumi 1” i “Hrvatski monstrumi 2” već treću godinu nalazi među najčitanijim autorima u najstrožem zatvoru u zemlji. Miljuš dodaje i kako su ga lani zvali iz Okružnog zatvora u Zagrebu i tražili njegove knjige, no da im nije mogao pomoći jer su rasprodane. Psihijatri smatraju kako se zatvorenici lako identificiraju s takvim ličnostima, pa danas-sutra kad izađu iz zatvora, kažu sugovorniku: “E ja sam bio s njim u zatvoru!”.
Knjižnica Kaznionice u Lepoglavi posjeduje ukupno 11.013 knjiga, odnosno 8742 književna djela. U zadnje tri godine u Kaznionici u Lepoglavi nije gostovao niti jedan književnik, ali je u listopadu 2017. stolnotenisačica Sandra Paović održala sportsku tribinu te je tom prilikom predstavila svoju biografsku knjigu ‘’Rođena da pobjeđuje’’, kažu u Ministarstvu pravosuđa.