Monika, Monika, Monika nije to usna harmonika, pjevali su Baruni nakon što je prije 20 godina Ameriku potresao skandal kada se saznalo da je, tada mlada vježbenica u Bijeloj kući, Monica Lewinsky, oralno zadovoljila tadašnjeg američkog predsjednika Billa Clintona.
Mediji su aferu prvi put objavili u siječnju 1998., a Clinton je tek u kolovozu te godine priznao da je s, danas 44-godišnjom, Monicom imao 'neprimjerene odnose'. On se tada ispričao za ono što je nazvao 'kritičnom pogreškom u zaključivanju i osobnim neuspjehom za kojega je on potpuno odgovoran'. Clinton je tada ostao u uredu iako je pokrenut postupak za njegovim opozivom, a cijeli skandal nije mu previše naštetio.
Tada je u Americi bio iznimno popularan i mnogi su na njegovu aferu čak gledali i sa simpatijom. S druge strane, Monicu Lewinsky, mediji su razapeli.
Komentatori, komičari, voditelji i društveni kroničari natjecali su se u izmišljanju pogrdnih naziva za nju, a postala je i glavna zvijezda mnogih viceva i šala sa seksualnom konotacijom. Fox News je čak napravio anketu u kojoj su pitali je li Lewinsky 'prosječna djevojka' ili 'mlada dro.. u potrazi za uzbuđenjima'. Čak 54 posto je odabralo drugi odgovor.
Napadi na nju nastavili su se tijekom godina, a tek sada, 20 godina kasnije, možemo reći da se percepcija o Lewinsky polako mijenja. Veliku ulogu u tome odigrao je i #metoo pokret koji je nastao lani nakon što se saznalo za mnoge žrtve holivudskog producenta Harveyja Weinsteina te se sve više počelo pričati o seksualnom uznemiravanju žena na radnom mjestu.
Bijeg od javnosti
U intervjuu iz 1999. Barbara Walters rekla je da Monicu opisuju kao 'kur.., napasnicu i zavodnicu', a na pitanje kako bi ona sebe opisala, Lewinsky je odgovorila:
- Ja sam puna ljubavi, jako lojalna i mislim da sam inteligentna. Mislim da sam posljednjih godina pogrešno predstavljena javnosti i mislim da je to bilo jako nepošteno.
Kako su godine prolazile, o skandalu se sve manje pisalo, a i Monica se prestala pojavljivati u javnosti. Preselila se u New York i počela dizajnirati torbice te se požalila kako joj je teško pronaći posao.
- Nije da se baš trgaju da me zaposle - govorila je 2001..
Preselila se u London 2005. i počela raditi na diplomi za socijalnu psihologu te je izbjegavala medije koliko je god mogla.
Povratak u javnost
U eseju za Vanity Fair iz 2014. opisala je svoj život nakon afere i sramoćenje koje je doživjela. Otkrila je i da je pokušavala naći posao nakon što je završila London School of Economics, ali da je zbog njezine povijesti nitko nije htio zaposliti.
- Ja, Američka kraljica oralnog seksa. Ona vježbenica. Ona zavodnica ili, kako je to rekao naš 42. predsjednik, Ona žena. Možda će vas iznenaditi da sam i ja zapravo osoba - napisala je tada.
Našla svrhu u životu: Savjetnica organizacije protiv zlostavljanja
Priznala je i da je ponovno pronašla svrhu u svom životu nakon što je čula za smrt Tylera Clementija, koji se bacio u smrt s mosta 2010. godine, nakon što je njegov cimer iz škole navodno objavio snimku njegovog seksa s drugim muškarcem. Lewinsky tvrdi da je smrt Clementija i njezinoj patnji dala novi smisao.
- Nikad ne bih usporedila svoju priču s Clementijevom. Ipak, moje javno sramoćenje bilo je produkt moje veze s jednim od najpoznatijih ljudi na svijetu i bilo je posljedica mojih loših izbora. Htjela bih samo da sam mu mogla reći kako i ja znam malo o tome kakav je osjećaj kada te razotkriju pred cijelim svijetom i koliko je god teško zamisliti da se to može preživjeti, to ipak je moguće - rekla je.
Sebe naziva prvom 'običnom' osobom čiju je reputaciju uništila viralnost interneta te je kao takva postala snažna zagovornica borbe protiv zlostavljanja na internetu. U ožujku 2015. održala je snažan TED govor na tu temu i dobila ovacije oduševljene publike. Dva mjeseca kasnije postala je strateška savjetnica organizacije protiv zlostavljanja Bystander Revolution.
Stigle su i poneke isprike...
Lewinsky se često žalila kako feministice nikada nisu stale na njezinu stranu.
- Uzevši u obzir sve faktore koji su bili u igri, dominantni muškarac, seks na radnom mjestu..., čovjek bi mislio da će se feministice javiti. Doduše, nije pomoglo ni što moj slučaj nije bilo klasično seksualno uznemiravanje - požalila se.
Ipak, više od desetljeća nakon skandala neke je i zapekla savjest zbog svog odnosa prema Lewinsky. Spisateljica Erica Jong 2015. ispričala se za svoje pogrdne komentare o Monici, a godinu ranije komičar Bill Maher rekao je da se osjeća krivim zbog svojih šala o njoj. Isto je priznao i David Letterman.
Mijenjanje percepcije
Dobitnica Pulitzerove nagrade Kathleen Parker lani je u svojoj kolumni u Washington Postu napisala kako je za aferu kriv Clinton, a ne Lewinsky.
- Nebitno je što je Lewinsky 'lovila' predsjednika i 'znala' što radi. Očigledno, ako pogledamo dugoročne posljedice koje je ta afera imala na njezin život, ona nije znala što radi - napisala je Parker.