To je to što me zanima!

BIH: Vijeće ministara bez izvješća Dragana Mektića

Vijeće ministara BiH, koje radi u tzv. tehničkom mandatu, tako nije danas dobilo izvješće državnog ministra sigurnosti Dragana Mektića, člana Srpske demokratske strane
Vidi originalni članak

Predsjedatelj Vijeća ministara BiH Denis Zvizdić ukazao je, na sjednici Vijeća u četvrtak, na važnost nostrificiranja ugovora BiH i Republike Hrvatske o granici, no na sjednici nije bilo riječi, kako je ranije bilo najavljivano, o navodnoj obavještajnoj aferi i optužbama da su pripadnici hrvatskih službi sigurnosti vrbovali pripadnike selefijskog pokreta u BiH. 

Zvizdić je na konferenciji za novinare kazao kako BiH  želi riješiti pitanje granice s Hrvatskom.

„Bilo bi jako važno završiti nostrifikaciju ugovora s Republikom Hrvatskom o granici i to bi bila jako dobra dobrosusjedska  poruka“, rekao je Zvizdić.

Vijeće ministara BiH, koje radi u tzv. tehničkom mandatu, tako nije danas dobilo izvješće državnog ministra sigurnosti Dragana Mektića, člana Srpske demokratske strane (SDS), koju je osnovao osuđeni ratni zločinac Radovan  Karadžić, o špijunaži i  aferi navodnoga vrbovanja selefija za podmetanje oružja u neke vjerske objekte na području Zeničko-dobojske  županije u Federaciji BiH, što je navodno imalo poslužiti da se potkrijepe tvrdnje kako u BiH djeluju brojni islamski ekstremisti i da se zemlja proglasi leglom terorizma u regiji.  

Kako su ranije objavili mediji u Hrvatskoj i BiH, ministar Mektić  je u četvrtak u Zagrebu imao lakšu kiruršku intervenciju.

Mektić je prije tjedan dana optužio konzula RH u Tuzli Ivana Bandića, svoga zamjenika Miju Krešića i novinara iz Tuzle Matu Đakovića, zaposlenika  RTRS, da su navodno podmićivali pripadnike selefijskoga pokreta da prenesu oružje u neke vjerske objekte kako bi onda policijske agencije iz BiH potvrdile i objavile da se vehabije naoružavaju i prijete sigurnosti u BiH.   

Predsjedatelj Vijeća ministara nije ponudio objašnjenje o tome zbog čega je izvješće o aferi izostalo.

On je govorio i o važnosti povratka i procesuiranja državljana BiH koji se trenutno nalaze na  ratištima ili zatvorima u Siriji, a koji se moraju vratiti u  BiH.

“Moram u kontekstu nekih nekorektnih špekulacija o  tisućama radikalnih ratnika u BiH kazati kako u zadnje tri godine nije bilo odlazaka državljana BiH na strana ratišta. Trenutno se u Siriji nalaze 102 naša državljana, od čega  54 muškarca i  48  žena", kazao je predsjedatelj Vijeća ministara.

"Ako budemo morali, mi ćemo ih vratiti u zemlju i naravno procesuirati. Držimo stvari pod nadzorom i odbacujemo sve špekulacije da je BiH jezgro terorizma", rekao je Zvizdić.

On je izrazio žaljenje što je jedno tehničko pitanje, usvajanje Nacionalnoga godišnjega plana reformi, glavnoga uvjeta za aktiviranje programa MAP za članstvo BiH u NATO,  kojemu se protive čelnici Republike Srpske, po njegovim riječima  prešlo na teren politikantstva i što je glavna prepreka formiranju novog Vijeća ministara BiH.

Božinović: SOA će zatražiti objašnjenje zbog Mektićevih optužbi

Ministar unutarnjih poslova Davor Božinović u četvrtak je kazao da Sigurnosno-obavještajna agencija (SOA) od kolega iz BiH traži objašnjenje u vezi optužbi njihovog ministra sigurnosti Dragana Mektića da SOA vrbuje selefije kako bi potvrdila optužbe predsjednice Republike Kolinde Grabar Kitarović o tisućama radikalnih islamista u BiH.

"Ministar Mektić je privatno posjetio Zagrebu zbog zdravstvenih razloga te pritom nije iznio prijedlog za sastanak. SOA će zatražiti objašnjenje zbog ranije izrečenog Mektićevog stava i na tome se radi'', kazao je Božinović nakon potpisivanja  Sporazuma o preuzimanju prava i obveza Državne uprave za zaštitu i spašavanje (DUZS) s predsjednikom Hrvatske vatrogasne zajednice Antom Sanaderom. 

Ministar sigurnosti BiH ustvrdio je prošle srijede kako su "hrvatski obavještajci" bili uključeni u tajnu operaciju čiji je cilj bio pokazati da u BiH djeluju naoružane skupine radikalnih islamista-selefija odnosno kako su opravdane ranije izjave hrvatske predsjednice o tisućama islamističkih ekstremista u BiH koji su prijetnja sigurnosti cijele regije. 

Mektić je kao osobe izravno umiješane u navodne aktivnosti prozvao generalnog konzula Hrvatske u Tuzli Ivana Bandića te novinara Radio-televizije Republike Srpske Matu Đakovića koji slovi kao osoba bliska predsjedatelju Predsjedništva BiH Miloradu Dodiku.

"Unazad nekoliko godina smo zadokumentirali, odnosno došli do saznanja da hrvatska služba radi na vrbovanju naših državljana. Tu je u BiH angažiran hrvatski konzul u Tuzli Ivan Bandić te još određeni broj osoba koje su pokušale iskombinirati jednu obavještajnu operaciju vezano za naoružavanje selefija ovdje", izjavio je Mektić kako ga navodi sarajevski portal Faktor.

Mektić je ovu izjavu dao nakon što je drugi portal Žurnal ranije tijekom dana objavio zamršenu priču u kojoj opisuje kako su hrvatski obavještajci pod prijetnjama navodili neke državljane BiH da u mesdžide (islamske bogomolje) u toj zemlji donose oružje što bi potom bilo prijavljeno policiji a takve priče bi poslužile kao potpora tvrdnjama o opasnostima od radikalnih islamista.

Žurnal je ustvrdio kako je u takvu navodnu operaciju uz konzula Bandića bio umiješan i zamjenik ministra sigurnosti Mijo Krešić, kadar HDZ BiH, te pri tom podsjećaju na njegove opetovane izjave o brojnim zajednicama radikalnih islamista u BiH koje okupljaju na tisuće članova.

Novinar Đaković je pak opisan kao osoba koja je pri tom bila svojevrsna veza s vlastima RS kojima je također stalo do toga da eksploatiraju teze o opasnosti od radikalnih islamista u BiH a njegova povezanost s konzulom Bandićem argumentirana je konstatacijom kako se on pod nejasnim okolnostima koristio službenim vozilom hrvatskog konzulata u Tuzli s diplomatskim pločicama.

Đaković je navodno bio taj koji je posredovao u tome da osobe koje bi vrbovali hrvatski obavještajci na teritoriju RS preuzmu pakete s oružjem.

Markić: Vjerujem da ćemo s OSA-om razjasniti optužbe iz BiH

Nakon trosatne sjednice saborskog Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost, na kojoj su razmatrana i prihvaćena izvješća sigurnosnih službi za 2018., ravnatelj Sigurnosno-obavještajne agencije (SOA) Daniel Markić izjavio je novinarima kako vjeruje da će s vodstvom Obavještajno-sigurnosne agencije (OSA) BiH razjasniti optužbe da hrvatski obavještajci vrbuju i naoružavaju selefije (islamske ekstremiste) u BiH.

Markić je više puta rezolutno demantirao tu priču, koja je krenula nakon tvrdnji ministra sigurnosti BiH Dragana Mektića da SOA vrbuje selefije kako bi potvrdila optužbe predsjednice Republike Kolinde Grabar-Kitarović o tisućama radikalnih islamista u BiH.

Markić: Bio sam uvjeren da dobro surađujemo s OSA-om

"Vrlo je zanimljivo, čak i šokantno ono što se događa u BiH, i vjerujem da ćemo tu situaciju što prije razjasniti, jer je to potrebno i njima i nama i svim našim partnerima. Nije mi posve jasno što se desilo. Do sada smo imali suradnju na području borbe protiv terorizma s OSA-om i želim reći da SOA u BiH ima samo jednog sugovornika, a to je OSA, meni kao ravnatelju SOA-e sugovornik je ravnatelj OSA-e. Nadam se da ćemo to razjasniti", izjavio je Markić novinarima.

Kaže kako je na dan kada je izašla u javnost afera s navodnim vrbovanjem selefija cijeli dan proveo s ravnateljem OSA-e na skupu kojem je tema bila borba protiv terorizma.

"Do tog dana, kao ravnatelj SOA-e, bio sam uvjeren da mi dobro surađujemo, čak smo na tom skupu donijeli odluke kako poboljšati suradnju na osnovu ideja moje službe. Nadam se da će se to realizirati čim pojasnimo ovu situaciju“, kazao je Markić.

Odbacio optužbe da je hrvatska služba vrbovala islamiste

Odbacio je optužbe da je hrvatska služba vrbovala i naoružavala radikalne islamiste. "Naravno da toga nije bilo i to jasno negiram. Naravno da je SOA razgovarala s tim osobama, i dalje hoće razgovarati jer moramo radi vlastite i sigurnosti naših susjeda, te sigurnosti EU-a i NATO-a", rekao je.

"Ukazali smo na osobu koja je za nas bila suspektna i ukazali što ta osoba radi. Mi smo s H. Č. razgovarali, znamo tko je i o tome smo obavijestili našu partnersku službu u BiH. Dobili smo jasan odgovor OSA-e, ali prepuštam njima da se izjasne o tome", rekao je.

Na pitanje kakav je odgovor OSA-e dobio, odgovorio je: "Mogu samo reći što smo mi napravili i rekli, i spreman sam to i deklasificirati, ako bude bilo koja istraga vezana za neki nadzor u BiH".

Negirao je i optužbe da je SOA od više osoba tražila suradnju ili, ako odbiju, prijetila izgonom iz Hrvatske.

Markić se neće sastati s Mektićem

Markić se neće sastati s Mektićem, koji je u Zagrebu zbog zdravstvenih problema. "Nemamo suradnju s gospodinom Mektićem, čini mi se da on nema ni ovlasti nad tamošnjom službom, ali neću ja tumačiti kako funkcionira sigurnosno-obavještajni sustav u BiH. Drago mi je za gospodina Mektića da je našao dobre doktore u Hrvatskoj i nadam se da će se izliječiti", poručio je.

Kaže da ga zabrinjava povratak onih koji su ratovali s ISIL-om, jer čim je netko bio na ratištu i vojno djelovao, naravno da a priori postoji opasnost. Što se brojki tiče, u SOA-i procjenjuju da je bilo oko tisuću odlazaka.

"Možda se vratilo oko 35 posto, 30 posto je možda i poginulo, a to ćemo sve nastojati provjeriti s partnerima", dodao je.

Nema straha od radikalnog desnog ekstremizma

S obzirom na nedavni teroristički napad na Novom Zelandu, Markić ocjenjuje kako nema straha od radikalnog desnog ekstremizma kod nas. "Ne, vjerujem da ta scena kod nas nije razvijena, ali kada gledamo smjernice rada službe, to je jedna od stavki", poručio je.

U vezi informacija da je ubojica s Novog Zelanda boravio u Hrvatskoj, kazao je da surađuju s njihovim službama, "imamo puno informacija, već ih dijelimo".

"Odmah smo počeli suradnju s tamošnjom službom, ali nemamo ništa znakovito što bi moglo ukazati da je imao ikakvo negativno djelovanje u Hrvatskoj ili da je imao kontakte koji bi mogli ukazivati da će nešto počiniti", pojasnio je Markić.

Najavio je da će SOA do kraja mjeseca publicirati izvješće u kojem će se vidjeti presjek njezina rada i procjene za budućnost.

Najbitnija je vanjska stabilnost jer sve prijetnje proizlaze iz moguće nestabilnosti, pa i terorizam. Naša služba, sama, bilateralno s drugim službama i u sklopu NATO-a i EU-a investira iznimno puno u borbu protiv terorizma, ali smatram da je, što se tiče Hrvatske, prijetnja relativno niska, kaže Markić.

Ostojić: Optužbe iz BiH radi dnevno-političkih potreba 

Predsjednik saborskog Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost Ranko Ostojić ustvrdio je da su članovi Odbora čelnicima službi postavljali vrlo konkretna pitanja na koja su dobili konkretne odgovore te da su zadovoljni dobivenim informacijama.

Što se tiče obavještajnog problema s BiH, Ostojić je rekao da će pitati OSA-u što oni misle.

"Markić je bio vrlo precizan i rekao je da još nije dobio odgovor od partnerske službe, prema tome, ne mogu komentirati nešto što trenutno ne postoji. Što se tiče odgovora koje smo dobili sve je točno rečeno. Onaj tko ne da argumente ima ozbiljan problem", istaknuo je.

Hrvatska je daleko ispred BiH po tome, kazao je, kod nas se ne može dogoditi da netko bez argumenata optuži zemlju članicu EU-a da naoružava teroriste, i to zemlju koja je zainteresirana da bude sudionik antiterorističke koalicije.

Tu se očito radi o potrebama dnevno-političke situacije u BIH, a prelomilo se preko Hrvatske, ocijenio je Ostojić.

 

Idi na 24sata

Komentari 2

  • volter 21.03.2019.

    Moguce da je Mektic u Zagrebu na inicijativu Dodika, a poslije Coviceve zamolbe da se afera utisa i ugasi.

  • 33beg33 21.03.2019.

    drug mektić nema pojma sto govori,hrvati da naoružavaju najveće neprijatelje,izetbegovićevu ekipu,pa to je provala stoljeća

Komentiraj...
Vidi sve komentare