To je to što me zanima!

Bidenove Sjedinjene Države ne žele više biti svjetski policajci

Obama je to dao naslutiti, Trump je o tome gromoglasno grmio, ali Joe Biden, prigodom povlačenja Amerikanaca iz Afganistana, to je najjasnije formulirao: Sjedinjene Države više ne žele biti svjetski policajci
Vidi originalni članak

Biden je priznao da je vrijeme da Amerikanci konačno zaustave vječne ratove, iako je to mogao biti i njegov prethodnik Trump, rekao je Charles Franklin, profesor na Pravnom fakultetu.

POGLEDAJTE VIDEO:

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

Komentirao je govor koji je ovaj tjedan održao predsjednik Joe Biden, dan nakon što je objavljeno da su posljednji američki vojnici napustili Afganistan, nakon dvadeset godina rata u toj zemlji.

Iako suočen s oštrim kritikama zbog načina povlačenja američkih snaga iz Afganistana, Biden je rekao da je povlačenje bilo najbolja opcija za okončanje najduljeg američkog rata, ali i desetljeća besplodnih napora Sjedinjenih Država da vojnom silom preoblikuju druge zemlje.

- Ova odluka o Afganistanu nije samo o Afganistanu, već o okončanju velikih vojnih operacija kako bi se preoblikovale druge zemlje - rekao je.

DVAPUT GA 'OTKANTALI' Biden obećao pomoć Zelenskom ali o NATO-u nije bilo ni riječi

Za Benjamina Haddada iz Atlantic Councila sa sjedištem u Washingtonu, to je najjasnije odbacivanje intervencionizma jednog američkog predsjednika u posljednjih nekoliko desetljeća, komentirao je na Twitteru.

Joe Biden ima velikog iskustva u vanjskoj politici, kao senator i potpredsjednik za vrijeme Baracka Obame, naglašava AFP. Upravo je Obama započeo, ne tako jasno kao sada Biden, odustajanje od američkog intervencionizma.

Barack Obama ocijenio je da bi korištenje kemijskog oružja Bašara al-Asada bila "crvena linija" na koju se mora vojno odgovoriti. Ali kada ju je Damask prešao, u kolovozu 2013., demokratski predsjednik nije u konačnici naredio američke udare.

POKAZALI TRANSKRIPTI U zadnjem pozivu prije pada Kabula, predsjednici Biden i Gani nisu bili svjesni prijetnje

SAD su od 1945. najprije odabrale biti "branitelji demokracije, potom misionari demokracije. A sada se vraćaju kući", napisao je na Twitteru bivši veleposlanik Francuske u Washingtonu Araud.

Prilično jednostrano upravljanje povlačenjem iz Afganistana iznenadilo je američke saveznike, ali je razveselilo Peking i Moskvu koji su odmah iz toga izvukli zaključak da je to upozorenje zemljama koje se prije svega oslanjanju na američku vojnu potporu.

- Postoji jedna određena razina frustracije, iako je teško zaključiti koliko je duboka kod saveznika SAD-a u vezi upravljanja povlačenjem - ocijenila je Tricia Bacon, profesorica na Američkom sveučilištu.

'GOTOV JE RAT' Joe Biden: Svijet će od talibana tražiti da ispune obećanje i da omoguće siguran prolaz

Joe Biden "je možda zauvijek spustio zastor za američki vojni intervencionizam" na Bliskom istoku u širem smislu,  analiza je u blogu Imada Harba, direktora za istraživanje i analizu u Arapskom centru u Washingtonu.

Idi na 24sata

Komentari 1

  • Tko sere3 04.09.2021.

    Ako bi to bila istina, to znači da USA više ne želi bit najbolja i najjača država na svitu. Sviđalo se to nekima ili ne, al vojna industrija je najbitnija.

Komentiraj...
Vidi sve komentare