Ali je ocijenio da je još rano govoriti o sastanku s prijestolonasljednikom te naftom bogate monarhije.
"Ne znam točno kada ću ići... postoji mogućnost da se sastanem s Izraelcima i s arapskim zemljama", rekao je novinarima. "Saudijska Arabija će biti među njima, budem li išao, ali zasad nemam točan plan", dodao je.
Američka glasila objavila su u četvrtak da je predsjednik odlučio da će do lipnja posjetiti Rijad, što je već neko vrijeme imao u planu.
New York Times i Washington Post pisali su da je na kraju odlučio sastati se ondje s moćnim, ali spornim prijestolonasljednikom Mohammedom bin Salmanom, s kojim je sve dosad otvoreno odbijao svaki izravan kontakt, smatrajući da njegov sugovornik treba biti kralj Salman.
Američka obavještajna služba je u izvješću koje je Joe Biden objavio lani, nedugo nakon preuzimanja dužnosti, istaknula da je princ "MBS" odobrio ubojstvo saudijskog novinara Jamala Khashoggija.
Demokratski čelnik je tada odlučio "preispitati" veze s monarhijom, strateškim partnerom na Bliskom istoku, inzistirajući više na ljudskim pravima.
Odgovarajući u petak na pitanje o princu, rekao je: "Neću promijeniti mišljenje o ljudskim pravima, ali moja je zadaća kao američkog predsjednika da podupirem mir kad je to moguće i to nastojim činiti".
Ocijenio je da je još rano govoriti o mogućem sastanku s njim, rekavši da je "usredotočen" na traženje mira između Izraela i arapskih zemalja.
Dok njegovi suradnici pokušavaju uvjeriti Rijad da poveća proizvodnju nafte kako bi se smanjila cijena benzina, pa tako i inflacija, napose u SAD-u, Joe Biden je ocijenio "pozitivnim" korak koji je dan ranije u tom smislu načinio OPEC, organizacija zemalja izvoznica nafte.