To je to što me zanima!

'Bez religiozne dimenzije nema cjelovitog odgoja': Bozanić potiče upis na vjeronauk

Prisutnost vjeronauka u školi znak je "pozitivne laičnosti" društva, jer bez religiozne dimenzije nema cjelovitog odgoja. Vjeronauk potiče na razmišljanje o najdubljem smislu ljudske egzistencije, kaže kardinal
Vidi originalni članak

Kardinal Josip Bozanić uputio je u četvrtak pismo u kojem katoličke roditelje poziva da kod upisa djece u prvi razred izborom vjeronauka svojoj djeci omoguće cjelovit odgoj, koji integrira temeljne kršćanske vrjednote, kako bi ih se odgojilo za zrele, odgovorne i cjelovite osobe.

"Poštovani katolički roditelji, obraćam se posebno vama koji ove godine upisujete svoje dijete u prvi razred osnovne ili srednje škole", piše kardinal i potiče roditelje da za svoje dijete izaberu "važnu odgojnu priliku koja se nudi u katoličkom vjeronauku".

SVE ŠTO TREBATE ZNATI Bozanić dao upute: Nove mjere za krštenje, vjenčanje, pričest

To će, ističe, djeci dati dublji i širi pogled na životno obzorje, upoznati ih s temeljima kršćanske vjere i kulture, koja duboko obilježava hrvatsku društvenu zbilju; približiti im vrijednost i ljepotu kršćanskih blagdana, tradicije i običaja.

Ova školska godina ostat će učenicima duboko urezana u pamćenje jer su bili prisiljeni napustiti svoje škole i uključiti se u online učenje, te zbog izvanrednih životnih iskustava uslijed pandemije koronavirusa i razornog potresa koji je pogodio Zagreb i okolicu.

Mnogima od djece i učenika, ocijenio je Bozanić, veći izazov bili su izolacija i ograničenje kretanja nego učenje na daljinu, koje su zbog svoje otvorenosti za novo vrlo brzo svladali i time pokazali tehničku i informatičku osposobljenost.

No, brojna su druga pitanja na koja nije moguće pronaći odgovore u tehničkim znanjima ili definicijama - poput pitanja čovjekove ograničenosti, krhkosti, nemoći, straha, patnje i smrti.

Ali ti događaji, naglasio je, postali su i novi izazovi te su iznjedrili puno dobra. "Pred našim su se očima nizali lanci dobrote, velikodušnosti, brižljivosti, požrtvovnosti i darežljivosti brojnih zdravstvenih djelatnika, volontera, karitativnih institucija, ljudi svih životnih dobi koji su posvjedočili što je stvarna snaga u nepredvidivim životnim događajima, kao i u prirodnim katastrofama".

Djeca i učenici mogli su vidjeti što je zapravo najvažnije u životu pojedinca, obitelji, zajednice i društva te učiti kako biti dobar, brižljiv, osjetljiv, solidaran, požrtvovan, velikodušan i hrabar. To su vrline s kojima se nitko ne rađa, nego ih svatko od najranije dobi usvaja kroz životni odgoj i obrazovanje, ističe Bozanić.

U CRKVAMA Bozanić pozvao vjernike da doniraju stradalima u potresu

Stoga je važno djeci i učenicima ponuditi sadržaje koji će ih usmjeravati te im otkrivati dublji životni smisao, a tu posebno misli na predmet školskog vjeronauka.

Prisutnost vjeronauka u školi znak je "pozitivne laičnosti" društva, jer bez religiozne dimenzije nema cjelovitog odgoja. Vjeronauk potiče na razmišljanje o najdubljem smislu ljudske egzistencije, onkraj pojedinih znanja, te pomaže pronaći jedinstven smisao, stavljajući u središte ljudsku osobu i njezino dostojanstvo, poručio je kardinal.

Idi na 24sata

Komentari 43

  • 05.06.2020.

    Licemjerni ispiratelji mozga, vratite se u crkvu. I ne izlazite. I ne dirajte djecu

  • inina 05.06.2020.

    Možda bi Božja riječ i trebala biti takva, ali praksa pokazuje da u prvim redovima s rukom na srcu sjede oni oko kojih ima najviše afera, e pa sad ili krivo tumače Božji nauk ili im on služi kao maska, a onda za takve postoji naziv, a to je licemjerstvo

  • EmillePalka 05.06.2020.

    To bi bilo kudikamo točno kad bi HKC mogla obuzdati razuzdane svećenike i biskupe, osobito one zadojene mržnjom te zastranjene i lišene svake poniznosti, bogobojaznosti, krijeposti i nauka evandjelja. HAUG

Komentiraj...
Vidi sve komentare