To je to što me zanima!

'Bez novog izbornog zakona BiH klizi u još dublju krizu'

Čović kaže da hrvatska strana u BiH ne želi ni razmišljati što će se dogoditi ako ne bude dogovora o izbornom zakonu i dodaje da se ipak nada da će biti dovoljno mudrosti na svim stranama
Vidi originalni članak

Ne bude li dogovora o izmjenama izbornog zakonodavstva do kraja ove godine, BiH bi mogla upasti u daleko veću krizu jer ne bi bilo uvjeta za provedbu izbora, izjavio je u ponedjeljak u Bruxellesu predsjedatelj Doma naroda Parlamenta BiH i predsjednik HDZ-a BiH Dragan Čović.

“Ako nema dogovora, izbora vjerojatno neće biti iako neki misle da se mogu organizirati. Ja na to kažem da će biti kao u Mostaru, gdje nismo imali izbore 12 godina jer nisu postojali uvjeti za to”, rekao je Čović.

On je u ponedjeljak u sjedištu Europskog parlamenta razgovarao s nizom sugovornika koje je upoznao sa sadašnjom situacijom u BiH i nastojanjima da se dođe do razgovora oko izbornog zakona.

Između ostalih razgovarao je sa zamjenicom predsjednika Europskog parlamenta Robertom Metsolom, predsjednikom vanjskopolitičkog odbora Davidom McAllisterom i parlamentarnim izvjestiteljem za BiH Paulom Rangelom.

REFORMA IZBORNOG ZAKONA BiH: Komšić ne vjeruje u brzi dogovor o izborima, Banožić istaknuo potporu Čoviću

Čović kaže da hrvatska strana u BiH ne želi ni razmišljati što će se dogoditi ako ne bude dogovora o izbornom zakonu i dodaje da se ipak nada da će biti dovoljno mudrosti na svim stranama.

“Hrvatska strana je ključna poveznica između onih koji razmišljaju o separatizmu i onih koji razmišljaju o unitarizmu. Čini mi se da smo mi jedini vidno zainteresirani za europski put Bosne i Hercegovine”, rekao je.

Ističe kako mu se čini da jedino hrvatska strana želi dogovor o izbornom zakonu, dok je bošnjačka strana manje zainteresirana jer “joj odgovara status quo”.

U posljednje vrijeme znatno je pojačan angažman Sjedinjenih Država i Europske unije u Bosni i Hercegovini kako bi pomogli domaćim akterima da se dogovore oko neophodnih izmjena izbornog zakona.

Posebni američki izaslanik za izbornu reformu Metthew Palmer i ravnateljica pri europskoj službi za vanjske poslove (EEAS) Angelina Eichhorst prošli su tjedan vodili još jedan krug pregovora s čelnicima vladajućih i oporbenih političkih stranaka čiji je cilj postići dogovor o promjenama izbornog zakona i ustava koji bi bio prihvatljiv za sve. Do sada ti napori nisu dali rezultata.

Čović kaže da Bosna i Hercegovina može preživjeti samo kao zajednica triju konstitutivnih naroda i ostalih građana.

Komentirao je i glasanje o zaključku Kluba srpskog naroda o zakonu o zabrani negiranja genocida, koji je nametnuo bivši visoki predstavnik Valentin Inzko. Čović i HDZ BiH podržali su 29. studenog ideju o ukidanja Zakona o kažnjavanju negiranja genocida u Srebrenici.

RJEŠENJA JOŠ NEMA Dogovaraju izmjene izbornog zakona: Palmer i Eichhorst u novoj posredničkoj misiji u BiH

On je rekao da je riječ o gruboj manipulaciji i zloupotrebi.

“Nastojali smo uspostaviti Dom naroda koji ne radi zbog nametnutog zakona. Željeli smo to promijeniti u dogovoru s međunarodnim institucijama, ali nažalost kada smo napravili prvi korak, on je grubo zloupotrijebljen i predstavljen kao negiranje genocida”, kaže Čović dodajući da je time napravljena velika šteta procesima koji su u tijeku u Bosni i Hercegovini.

“Izmanipulirana je javnost u BiH i međunarodna javnost iz jednog izvora informacija na jedan krajnje neprihvatljiv način”, rekao je Čović.

Idi na 24sata

Komentari 5

  • Ironfist 16.12.2021.

    Ja ne kužim tu promjenu izbornog zakona. To znači da nitko drugi ne može biti u vlasti osim Hdz-a, Sda i Snsd?

  • jožek2 07.12.2021.

    ovaj Čović je najveći lopov od svih lopova rvata u Ercegovini.

  • MeiSnooper 06.12.2021.

    Opet ista priča na Balkanu. Od rata je prošlo samo 25 godina što znači da nam ne trebaju knjige da čitamo o ratu već ga se još sami sjećamo i opet su nam na vlasti ljudi koji su se dobro podmazali financijski pa su sad spremni i ratovati zbog vlasti i moći koja dolazi s njom. Dodik je Srbima postao apsolutista koji radi šta hoće i nikog ne šljivi pa bi sad Čović htio isto tako htio zavladati hrvatskim dijelom BiH. Opet Hercegovci šuruju s čet**cima (ne s običnim Srbima) jer Dodik to jest i opet će to ići na štetu cijele države Hrvatske kao što je to bilo za vrijeme domovinskog rata. Problem je što Hercegovci jesu veliki Hrvati ali su prije toga još veći Hercegovci pa tako je njihovo viđenje da  Hercegovina mora biti u Hrvatskoj  po bilo kojoj cijeni pa i po cijeni da Hrvatska izgubi dio naroda ili teritorija kao što je to učinjeno u ll sv. ratu.

Komentiraj...
Vidi sve komentare