Zastupnici Glasa Anka Mrak Taritaš i Goran Beus Richembergh upozorili su da se vjerski sadržaji na mala vrata uvodi u školske predmete, čemu su se usprotivili jednako kao što se već duže vrijeme protive vjeronauku u školama.
- Udžbenici moraju biti potpuno sukladni sekularnoj državi. Vjeronauk treba biti tamo gdje mu je mjesto, u crkvama, a ne u školama, jer je to dovelo do razdvajanja djece - poručila je Mrak Taritaš.
POGLEDAJTE VIDEO
Navodi da je sat vjeronauka najčešće nije prvi ili zadnji, pa djeca koja na njega ne idu moraju lutati školi te smatra da su na određeni način izolirana ili stigmatizirana. S obzirom na to da se u udžbenicima pronalazi niz vjerskih sadržaja u drugim predmeta, smatra da je krajnje vrijeme da država skupi hrabrosti i kaže da je Hrvatska sekularna država i odvoji Crkvu od državnih poslova.
Beus Richembergh podsjetio je da smo ovo ljeto svjedočili igrokazu između biskupa Košića i ministrice obrazovanja Blaženke Divjak, kad je biskup bio protiv kurikularne reforme, a ona mu odgovarala da se ne petlja u njen posao.
- Iza kulisa pokazalo se da je Crkva ipak napravila desant na obrazovanje, prvo na hrvatski jezik, a onda i u ostale predmete. Kako je moguće da nas Divjak uvjerava da se strogo nadzire što ulazi u nastavne sadržaje, a onda joj promaknu stvari poput pitanja u udžbenicima "Zašto je kruh Božji dar" u drugom razredu osnovne ili zahtjeva da učenici sedmog razreda pišu svoje molitve Bogu ili zamišljeni intervju sa svojim svećenikom - upitao je Beus Richembergh.
Smatra da je ministrica Divjak očito morala popustiti pod pritiscima Crkve te poručuje da to očito nije kurikularna reforma kakva se najavljivala.