Došla sam u dogovoreno vrijeme u zadarsku Opću bolnicu na operaciju benignog tumora dojke. Legla sam na stol, dobila lokalnu anesteziju i umirala od straha, kaže Zadranka (33).
Iako joj je tijelo bilo umrtvljeno, bila je svjesna svega što se događa. Kirurg je uzeo skalpel u ruke i tad je zazvonio telefon.
- Druga medicinska sestra donijela mu je telefon i on se javio. Zvali su ga s patologije. Mislila sam: ‘Sigurno je nešto hitno, trajat će kratko.’ Sestra mu je držala mobitel na uhu, a on je čačkao po otvorenoj rani na mojim grudima. Pričao je o nekom tumoru, da je on mislio da je ovo, ali nije nego ono, nikako završiti - priča zgrožena pacijentica.
U šoku je pogledala sestru, a liječnik ju je tad pitao: “Boli li vas?”
- Rekla sam mu da me boli što priča na mobitel, a on je odgovorio kako ovo nije kompliciran zahvat. Možda je to njemu jednostavno, ali mene netko reže prvi put u životu i meni je to veliko. Operacija je trajala 15-20 minuta, a on je od toga ćakulao bar deset - tvrdi Zadranka.
Dodala je da je liječnik na njezino pitanje: “Kakvo je to ponašanje” odgovorio protupitanjem: “Hoću li sad završiti na internetu”. Nakon operacije otišao je iz sale, a sestra je previla pacijenticu.
- Neću imenovati liječnika jer je možda dobar kirurg, ali ne bih htjela da netko drugi doživi mobitel-operaciju - kaže Zadranka.
'Nevjerojatno je da liječnik može tako poniziti pacijenticu'
Ovaj događaj šokirao je i predsjednika Udruge hrvatskih pacijenata Marija Drlju.
- Nevjerojatno je da liječnik može tako poniziti pacijenticu. Pitam se kamo klizi brod solidarnog javnog zdravstva - kaže Drlje, čija je udruga zasuta primjedbama i pritužbama pacijenata.
Ravnatelj zadarske Opće bolnice dr. Dario Nakić rekao je da se teoretski može dogoditi da netko hitno treba kirurga.
- Ako je poziv doista bio žuran, a zahvat sitan, moguće je da sestra liječniku pridrži telefon dok on kratko kaže što treba. To je izuzetak, a ne pravilo - kaže dr. Nakić.