Kina je u Hrvatsku poslala avion medicinske opreme, koji je danas stigao iz Šangaja. Skoro 13 tona opreme potrebnih za suzbijanje i borbu s korona virusom uključuje zaštitne maske, naočale i zaštitna odjela.
POGLEDAJTE VIDEO:
- Donacije su uvijek dobre i čin su milosrđa i dobrote, no ovo nije sve donacija. U okviru naših aktivnosti moramo obnavljati robne rezerve, pa smo nastojali osigurati tržište zaštitne opreme i predsjednik Vlade izravno je sudjelovao u ovom - naglasio je ministar zdravstva Vili Beroš dodajući kako se putem stranice koronavirus.hr također može donirati i opremu i novac.
Pomoć nam stiže i iz Njemačke. Suradnjom naših s tamošnjim vlastima, kamionima će stići 10 tona opreme.
- U prvom ćemo redu opskrbiti zdravstveni sustav i službe koje su izravno u borbi s ovom epidemijom, a ako ostane još opreme one će u slobodnu prodaju građanima.
U Hrvatskoj je stanje s korona virusom itekako zadovoljavajuće.
- Uz promptna postupanja epidemiologa jedan od detalja u kojem se krije dosadašnji uspjeh je u brzoj izolaciji kontakata zaraženih te otkrivanju istih. Za sada nam to uspijeva i to je ključ svega. Kao i naše ponašanje i samozaštita i disciplina građana. Brojke su još uvijek dobre i vjerujemo da je velik dio u tome što su građani poslušali naše apele da se pobrinu za starije te da stariji ne napuštaju domove ako nije nužno.
Ići u šetnju ili ne?
Građane ovih dana bune informacije oko izlazaka iz domova. Neki pozivaju na šetnju, neki kažu da bolje ne. Pa što je od toga istina?
- Dobro je šetati, ali sami. Šetnja u društvu nikako nije poželjna. Ako šetate morate svakako biti dovoljno udaljeni od drugih ljudi, a nije realno očekivati da, ako po lijepom vremenu izađete van, budete sami na Jarunu ili na splitskoj Rivi. Zato je ipak bolje ostati doma. Ako ćete na ribolov možete sami, nikako u društvu.
Ministar tvrdi kako nema bojazni i da je cijeli hrvatski zdravstveni sustav pod kontrolom.
- Uspjeli smo za sada dosta prolongirati eksponencijalni rast, ako svi budemo odgovorni, ako građani budu vodili računa o samozaštiti možemo ga još jako dugo prolongirati. U pripremi je čitav niz mjera planiran za aktiviranje u skladu s epidemiološkom slikom, za sada nema potrebe za tim, ali ako bude potrebno aktivirat ćemo ih. U pripremi je i daljnje ograničavanje kretanja ako se epidemiološka slika pogorša.
Epidemija bi mogla trajati do lipnja ili srpnja
A koliko bi epidemija mogla potrajati?
- Onako kako ćemo se ponašati, o tome će ovisiti i trajanje epidemije i broj oboljelih. Odgovor na pitanje koliko će sve ovo trajati je najvažniji, jer on ovisi o nama samima, o svakome od nas. Ukoliko se ne budemo odgovorno ponašali sve će potrajati dulje i bit će lošije, a onda ćemo to sve skupa teže i izdržati.
Dosta toga ovisi i o samom virusu. Budući da je Covid-19 virus nove generacije, ne znamo kako se ponaša.
- Ukoliko se bude ponašao sezonski, kako očekuje većina epidemiologa, vjerujem da sve možemo smiriti do lipnja ili srpnja, no ako ne bude tako spremni smo i za takve scenarije.