U povodu obilaska radova obnove nakon potresa te novoobnovljenog dijela Klinike za dječje bolesti Zagreb ministar zdravstva Vili Beroš, ravnatelj Klinike za dječje bolesti Zagreb Goran Roić te izvođači radova i projektanti održali su konferenciju za medije.
PRATITE UŽIVO
Ravnatelj Goran Raić prvo je pozdravio sve prisutne, a onda izrazio zadovoljstvo zbog obilaska radova obnove te novoobnovljenog dijela bolnice.
- Prvi i drugi potres ostavili su traga na tri objekta, nalazimo u objektu Jovičić dva kata su obnovljena, radovi počeli 20. lipnja ove godine i radovi su gotovi, do kraja siječnja bit će obnovljena i još dva kata obnovljena.
Otkrio je i zašto su radovi išli po fazama.
- Obnavljali smo u fazama jer je naša misija bila da niti jedna medicinska djelatnost ne bude prekinuta i niti jedan hitan pacijent ne bude nezbrinut- rekao je ravnatelj.
Zahvalio je ministru na redovitim posjetima bolnici, osobito u kritičnim trenutcima.
- Uvijek nam je pružio podršku i pomoć kada nam je bila potrebna i na tome mu iskreno zahvaljujem.
Ministar Beroš je prvo svima zahvalio na dolasku.
- Moj zadatak kao ministra zdravstva je biti s vama i uz vas, Ne mogu reći da sam bio sretan što sam bio u trenucima kada je bio potres ili poplava... Ali sve loše stvari vi sve uspjeli pretvoriti u dobro- naglasio je ministar.
- Realizirali ste 3 projekta od 52 projekta u zdravstvenom sustavu, pokazali ste da se može i mora uskladiti i dalje zdravstvena briga o pacijentima, a istovremeno i briga o pacijentima.
- Nemam riječi kojima mogu zahvaliti za sve što radite i baš vaša klinika bit će temelj za izgradnju nove Nacionalen suivremene dječje bolnice u Blatu- poručio je Beroš, a onda dodao da je to njihov plan te da će nakon desetljeća odgovoriti na izazove,
- Također naglašavam da ono što želim nakon velikih napora ove Vlade mislim da i u zdravstvenom sustavu u sljedećoj godini polučit ćemo plodove mukotrpnog rada- naglasio je Beroš.
O manjku liječnika u pojedinim dijelovima Hrvatske je rekao kako ne bježi od odgovornosti, ali i da će zatražiti očitovanje od županijskih vlasti koje o tome trebaju voditi računa.
Osvrnuo se na slučaj devetogodišnjaka kojem je prije nekoliko dana petarda raznijela ruku.
- Upotreba pirotehničkih sredstva je opasna i u pojedinim slučajeva može polučiti teške tjelesne ozljede. Iz godine i u godinu upozoravamo o tome, senzibiliziramo javnost i apeliram na sve roditelje na taj problem. Vidimo u ovom slučaju 9-godišnjaka što se može dogoditi i neka to bude pouka svima nama, a pogotovo korištenje ovakvih sredstava u dječjoj dobi da je to jako opasno- rekao je.
- Ubrzo će zaživjeti izmjene zakona i one su određeni okvir onoga što želimo promijeniti u zdravstvu. Jedna od prvih stvari je jačanje preventive, početkom veljače sjest ćemo sa strukom, predložiti novi koncept prema dobi i spolu, krenut ćemo sa svim građanima starijim od 45 godina i na njihovim preventivnim pregledima, poraditi na ranom otkrivanju bolesti- poručio je Beroš.