Za danas je Sindikat medicinskih sestara i tehničara najavio prosvjed jer smatraju da ovo vodi prisili na cijepljenje, a također traže i plaćanje prekovremenog rada i rada na blagdane. Bune se i protiv uvođenja covid potvrda u zdravstveni sustav.
Liječnici, medicinske sestre, ali i nezdravstveno osoblje od 1. listopada na radno mjesto moći će doći na osnovi jednog od tri uvjeta, a to su ili cijepljenje ili preboljenje bolesti ili negativan test na COVID-19, poručio im je ministar.
Nedavno je Vili Beroš, ministar zdravstva, poslao otvoreno pismo u kojem je stajalo: 'Liječnici, medicinske sestre, ali i nezdravstveno osoblje od 1. listopada na radno mjesto moći će doći na osnovi jednog od tri uvjeta, cijepljenje, preboljenje bolesti ili negativan test. Dio prosvjednika to je shvatio kao početak uvođenja obaveznog cijepljenja. No ministar je to demantirao.
- Za danas najavljeni protest Sindikata medicinskih sestara i tehničara zajedno, koji okuplja dio tih zdravstvenih djelatnika, legitiman je i demokratski način izražavanja stajališta i iskazivanje zahtjeva za rješenjem određenih otvorenih pitanja i ja ga s te strane podržavam - rekao je Beroš odgovarajući na pitanja o prosvjedu sestara i tehničara koji je taj sindikat zakazao u središtu Zagreba.
- Ono za što nema opravdanja ni razumijevanja jest ciljana manipulacija činjenicama vezanima uz najavljeno provođenje zaštitnih mjera u zdravstvenim ustanovama, posebno onima u kojima se liječe bolesnici koji su i najranjiviji od zaraze korona virusom i njenih pogubnih posljedica. Nitko u našoj zemlji nije i neće biti prisiljavan na cijepljenje. Ali, kao ministar zdravstva dužan sam poduzimati sve mjere zaštite u sprječavanju ulaska i širenja zaraze u zdravstvenom, posebno bolničkom sustavu. I zato me neugodno iznenađuje da, uz liječnike, važan dio zdravstvenog sustava poput sestara i tehničara, koji su u svakodnevnom izravnom kontaktu s najtežim bolesnicima, ne prepoznaje potrebu da aktivno doprinose učinkovitoj zaštiti svojeg i tuđeg zdravlja. Naše uloge u liječenju ljudi nisu samo profesionalne, one su iznad svega humanizam i suosjećanje s najpotrebitijima, posebno u okolnostima koje nam nameće ovakva svjetska pandemija - rekao je Beroš.
Što se tiče zahtjeva za plaćanje prekovremenih i blagdana iz Ministarstva tvrde kako se to plaća sukladno kolektivnim ugovorima.
- Pitanja zdravlja i liječenja svima su nam zajednička, jednako pogađaju svakog građanina ove zemlje i tako im moramo pristupati i rješavati ih. Na zdravstvenim djelatnicima je u tom smislu najveća zadaća i odgovornost. I zato nam je, posebno u vremenu u kojem živimo, potrebno više međusobnog razumijevanja i potpore jednih drugima - poručio je Beroš.