U Hrvatskoj se nastavljaju crni rekordi po pitanju korona virusa. Posljednja 24 sata preminulo je najviše ljudi u jednom danu, čak 23, a sve je više hospitaliziranih i onih na respiratoru. Trenutno ih je na respirator priključeno 68. To je, naveo je u srijedu ministar zdravstva Vili Beroš, 14 više nego jučer.
POGLEDAJTE VIDEO:
- U KBC-u Split ukupno je popunjeno 50,68 posto kapaciteta, a kako je istaknuo i sam ravnatelj Julije Meštrović, ako se poveća broj bolesnika, oni će se vratiti na onaj proljetošnji režim aktivirajući čitavu zgradu KBC-a na Križinima u primarno respiratorni intenzivistički centar. U KB Rijeka popunjenost je na 30,43 posto, u KBC Osijek 51,38 posto, u KB Dubrava 90,20 posto - naveo je ministar dodavši kako je jučer u KB Dubrava došlo 10 dodatnih respiratora od čega jedan nije tehnički adekvatan.
- Danas primamo i novu tranšu od 20 respiratora, 39 sestara i pet anesteziologa uz one koji su jučer došli. Ono što se sada radi u KB Dubrava, aktivira se novi dio u C zgradi od ukupno 200 kreveta. Kada za to dođe vrijeme i oni će se krenuti popunjavati - poručio je i rekao kako ima i izvještaj o funkcioniranju svih bolnica u Hrvatskoj, no da nema smisla čitati koje su funkcije van pogona.
- Naš zadatak je probati ustanovama pomoći kadrovski i organizacijski. Drugim riječima, broj novozaraženih i hospitaliziranih raste i dalje, naša odgovornost je ta koja može doprinijeti sprječavanju rasta novozaraženih i to moramo napraviti - rekao je Vili Beroš, koji je jučer kao general Vili Vanili pokušao narediti opću mobilizaciju zdravstva pa se kasnije izvlačio.
Javlja nam se puno liječnika iz mirovine
Nitko nema staklenu kuglu da može predvidjeti nekakav krah, naglasio je ministar, dodavši kako je naravno on moguć, ali da će on kao odgovorna osoba napraviti sve da se omogući maksimalno dobro funkcioniranje u kontekstu krize.
- Postižemo homogenizaciju u društvu i ono što veseli i što je izvrsno je da se javlja velik broj umirovljenih liječnika, studenata, učenika srednjih škola za zdravstvene djelatnike. Apeliram i na sve ostale da se priključe našem zajedničkom naporu da suzbijemo epidemiju - rekao je.
"Naravno da država ima plan", poručio je na pitanje jesu li razvili neki plan prema kojem bi se donosile nove mjere, ovisno o broju zaraženih, hospitaliziranih i umrlih. Ali taj plan se, dodao je, na bazira samo na tim brojkama.
- Plan uključuje više faktora koji uključuje načine širenja epidemije i postojanje novih žarišta. Niz elemenata se svakodnevno analizira pa ćemo na osnovu svega procijeniti kada je došao trenutak za strože mjere - rekao je dodavši kako druge zemlje uvode lockdown, a da svejedno izostaju rezultati.
- I dalje ćemo se truditi provoditi i preporučivati one mjere koje su balans između čuvanja zdravlja i gospodarstva - poručio je dodavši kako sve sluša i uvažava, pa isto tako razumije i epidemiologe koji iz svoje perspektive govore o potrebi jačih mjera.
- No s druge strane treba sagledati i gospodarstvenike, koji govore da su i ove mjere za njih preteške - dodao je.
Naglasio je kako su oni u promišljaju mjera i analize stanja uvijek jedan korak ispred.
- Da, mislim da smo u ovom trenutku korak ispred potreba, a najbolji primjer za to je što smo već sad upogonili Arenu, iako vjerujemo da će proći dugo vremena do njenog punjenja - rekao je.
Na pitanje na koga je mislio kada je rekao da neki "ne daju sve od sebe", rekao je da primaju mnoge dojave o tome da liječnici obiteljske medicine ne obavještavaju niti osobe koje liječe niti njihove kontakte da su u opasnosti od zaraze.
- Potrebno je da se svi skupa više angažiramo po tom pitanju. Epidemiolozi rade svakodnevno i hvala im iznimno na tome, ali njihovi kapaciteti su ograničeni, imamo ih 160 i to je tako, nije ih moguće proizvesti preko noći. Stoga sam apelirao da zapošljavaju još ljudi, i to rade. Isto tako, jučer sam poslao dopis svima u namjeri da im pomognem i možda sam prešao svoju ingerenciju, ali sam dobio informaciju da je to utemeljeno, da se u većim gradovima osnivaju call-centri, gdje će raditi studenti, volonteri, pripadnici Crvenog križa, koji će kontaktirati kontakte, ljude, oboljele, u smislu traženja kontakata - poručio je.
Prozvao liječnike obiteljske medicine
Od liječnika obiteljske medicine očekuje, ponovio je, da uvedu u centralni registar onu osobu koja je pozitivna i njihov osiguranik te da kontaktiraju njihove kontakte jer epidemiolozi to više ne stižu. Na opasku da i liječnici kažu kako to ne stignu raditi jer imaju drugog posla da su pretrpani, Beroš je dosta oštro odgovorio.
- Pozivam vas da dođete jedan dan u Ministarstvo i vidite koliko građana javlja da ne mogu doći do ostvarenja prava na primarnu zdravstvenu zaštitu i tu ću stati - poručio je dodavši kako nikoga ne proziva za nerad.
- Ali molim da svi skupa budemo svjesni svoje odgovornosti. Dobivam poruku da je lako to iz toplog kabineta sve organizirati. Ja sam najmanje u toplom kabinetu, a moja fotelja nije topla, nego prevruća i dajem sve od sebe da nađemo optimalan model odgovora na ovu krizu - poručio je.
Potvrdio je da se iz KB Dubrava premještaju bolesnici u druge ustanove.
- Regionalni koordinator za bolnički tretman Covid-19 bolesnika radi sukladno našem ranijem planu aktivacije dijela po dijela bolnice i to, naravno, iziskuje premještanje bolesnika. Izvjesno je da kreveta ima koliko ima, nemamo čarobni štapić, ne možemo ih duplicirati pa je jedino razumno da se oni bolesnici koji se mogu otpustiti, i otpuštaju u drugu ustanovu. Tome smo svjedočili i proljetos i to nije nikakav neobičan način - rekao je.
Naglasio je kako dnevno potpisuje 20,30 rješenja za preraspodjelom zdravstvenih djelatnika zbog samoizolacija i izolacija te da se nije dogodilo da je netko od njih odbio premještaj.
O pismu liječnice iz KB Dubrava
Što se tiče pisma liječnice o stanju u KB Dubrava, Beroš je poručio kako nadzor još traje te da još nije dobio izvješće.
- Kad dobijemo izvješće vidjet ćemo o čemu se radi i postupati sukladno nalazima - dodao je.
A nakon što je anonimna liječnica pismom upozorila na katastrofalne uvjete u toj bolnici, od toga da pacijenti ne dobivaju redovito obroke, do toga da nedostaje lijekova, iz bolnice su krenuli u potragu za autoricom tog pisma. To je razbjesnilo njezine kolege koji su potpisali peticiju podrške, zbog čega im se zaprijetilo, nevjerojatno, i izvanrednim otkazom. Beroš kaže kako je protiv prijetnja otkazom i ostalih progona.
- Osobno sam protiv toga i ja sigurno ne lovim vještice. Svaka informacija, ako je utemeljena i istinita, mi je i više nego dobrodošla. Slično anonimno pismo je došlo i iz KB Merkura, prvo treba provjeriti istinitost toga, a onda ćemo postupati - poručio je potvrdivši kako je ravnatelj KB Dubrava pisao i premijeru Andreju Plenkoviću da ga se zaštiti od medijskih napada.
- Ne znam što je tražio od premijera, ali znam što ja tražim, a to je funkcionalni zdravstveni sustav, funkcionalna KB Dubrava, čija uloga je jako velika u ovom trenutku - rekao je.
Što se tiče vozača sanitetskih prijevoza, koji pripremaju tužbu protiv države zbog nepovećanja plaća za 6 posto, Beroš je poručio kako razumije njihov problem, ali da njihov koeficijent ne može biti kao vozačima Hitne pomoći.
- Ja sam uvijek, koliko je to moguće, na tragu istine, pravde i objektivnosti, ali oni ne mogu imati isti koeficijent jer nisu toliko često u situaciji da riskiraju svoj život. No, isto tako sam uvažio neke njihove zahtjeve jer su u kontaktu s infektivnim bolesnicima, koji imaju krv po tijelu, prema tome trebamo naći razuman odgovor, koji jest povećanje njihova koeficijenta, što je u prijedlogu nove uredbe pa ćemo vidjeti - rekao je.