Događaj, na kojem organizatori tijekom dana očekuju do 500.000 sudionika, započeo je u podne okupljanjem i kišom konfeta na Spittelmarktu u četvrti Mitte.
Prosvjedni mimohod kretat će se rutom dugom 7,4 kilometra kroz nekoliko berlinskih četvrti i doći do znamenitih Brandenburških vrata.
Berlinska povorka je jedna od najvećih te vrste u Europi, a ove godine se održava pod motom "Ujedinjeni u ljubavi. Protiv mržnje, rata i diskriminacije".
Berlin's Christopher Street Day (CSD), kako ga Berlinčani lokalno zovu, jedan je od najvećih događaja lezbijske, gej, biseksualne, trans, interseksualne i queer (LGBTIQ+) zajednice u Europi.
Prema navodima organizatora, 96 vozila i najmanje 80 skupina pješaka iz cijelog svijeta sudjelovat će u manifestaciji - više nego ikad prije na CSD-u u Berlinu, koji se ove godine održava u svom 44. izdanju. Među njima su i ljudi iz Ukrajine, koja se već pet mjeseci bori protiv ruske invazije. To je, prema organizatorima, najveća povorka dosad.
Ranije tijekom dana, donji dom njemačkog parlamenta, Bundestag, prvi je put podigao zastavu duginih boja, koja se sa svojih šest pruga u boji smatra simbolom LGBTIQ+ zajednice i simbolom tolerancije.
Jedna takva zastava od subote ujutro vijori se na jugozapadnom tornju zgrade Reichstaga u Berlinu, sjedištu njemačkog parlamenta. Ispred istočnog i zapadnog portala građevine podignute su još dvije.
Ured kancelara i druge institucije poput ministarstva unutarnjih poslova također su istaknule zastavu duginih boja u znak podrške različitosti i toleranciji, objavilo je Savezno vijeće.
Predsjednica Bundestaga Bärbel Bas najavila je podizanje zastave na zgradi Reichstaga u lipnju istaknuvši da će to još jednom značajno ukazati na poštivanje različitosti.
Christopher Street Day se slavi diljem svijeta, a svoje korijene ima u događaju iz 1969. kada je policija u New Yorku izvršila raciju u jednom baru u Christopher Street.
Povorke se održavaju diljem svijeta u znak podrške homoseksualnoj, biseksualnoj i transrodnoj zajednici.