John Bercow ostat će zapamćen po svojem gromoglasnom pozivanju na red, oštrim replikama i odlukama koje neki ocjenjuju pristranima.
Dan 31. listopada ostat će u povijesti Ujedinjenog Kraljevstva zabilježen kao kraj gotovo polustoljetnog članstva u Europskoj uniji. John Bercow (56) je, razumljivo, izabrao taj nadnevak kako bi okrenuo stranicu.
No izlazak iz EU-a je odgođen treći put.
U trenutku kada počinje novi nastavak 'trakavice' o Brexitu s prijevremenim parlamentarnim izborima, zemlja se oprašta s jednim od najosebujnijih likova na domaćoj političkoj pozornici čiji će se nasljednik birati u ponedjeljak između devetero kandidata.
U svojoj opravi od crne svile, s kričavim kravatama, vodio je rasprave uz zaglušnu buku, izvikujući svoj famozni "Mir! Mir!" 14.000 puta u deset godina, po izračunu BBC-a.
Želeći mu, među mnogim političarima, odati priznanje u govoru koji je tabloid Daily Mail u srijedu nazvao "dozom cijanida u čokoladi", Boris Johnson je pohvalio sudačke kvalitete tog ljubitelja tenisa koji je "dodjeljivao kompliciranije proceduralne poene sa svojim famoznim namrgođenim izgledom poput Tonyja Montane", krijumčara droge iz filma Scarface kojeg glumi Al Pacino.
Istaknuo je da se Bercow nije ponašao samo kao "komentator", nego i kao "punopravni sudionik igre", razbacujući se svojim mišljenjem "poput stroja za izbacivanje loptica koji je izgubio kontrolu".
Ove godine je dvaput odbio glasovanje, Theresi May i Borisu Johnsonu, o njihovim dogovorima o Brexitu, vodeći se načelom da se o istom tekstu ne može raspravljati više puta, zbog čega su ga iz njegova tabora optuživali za pristranost.
Konzervativci su mu zamjerili zbog toga što se usprotivio obraćanju Donalda Trumpa parlamentu u prigodi boravka američkog predsjednika u Velikoj Britaniji 2018.
John Bercow je bio najmlađi predsjednik donjeg doma parlamenta koji je tu dužnost preuzeo kada mu je bilo 46 godina. Tijekom mandata nastojao je modernizirati tu funkciju, pa je ukinuo obvezu nošenja vlasulje. U lipnju 2017. je dopustio zastupnicima da zasjedaju bez kravate.
Na meti kritike je bio i zbog troškova za obnovu rezidencije u kojoj je boravio dok je bio na dužnosti i zbog grubog ponašanja prema suradnicima, premda on tvrdi da nije bilo nikakvog uznemiravanja na radnom mjestu.
- Dok je taj komplicirani čovječuljak, koji nikad nije mirovao, bio na svom tronu, zastupnici nisu znali za predah (...) U svakom trenutku se mogao otrgnuti s lanca i ogrebati nekog svojom pandžom - napisao je novinar Quentin Letts u Timesu.
U subotu, u prigodi tradicionalne noći krijesa u Edenbridgeu, gradiću na jugu Engleske, lik Johna Bercowa bit će spaljen kao što su to prije njega bili likovi Borisa Johnsona, Donalda Trumpa i Saddama Husseina.