To je to što me zanima!

Beograd: Solomonski Otoci povukli priznanje Kosova

Na drugoj strani, Beograd tvrdi da je dosad priznanje kosovske neovisnosti povuklo ukupno 11 država: Grenada, Komori, Dominika, Surinam, Liberija, Sao Tome i Principe, Gvineja Bisao...
Vidi originalni članak

Solomonski Otoci povukli su priznanje neovisnosti Kosova, objavili su prištinski mediji, tu je informaciju potvrdio i službeni Beograd, ali kosovsko ministarstvo vanjskih poslova niječe da je zaprimilo taj diplomatski dokument.

Prištinski dnevnik Koha navodi da je ta država u Oceaniji pisanom notom izvijestila kosovsko ministarstvo vanjskih poslova da povlači priznanje Kosova, dok Televizija KTV navodi da je imala uvid u dvije diplomatske note upućene prištinskim vlastima.

Informaciju o povlačenju priznanja potvrdio je i srbijanski šef diplomacije Ivica Dačić agenciji Tanjug, a glavni tajnik srbijanskog ministarstva vanjskih poslova Veljko Odalović prokomentirao je za Radio-televiziju Srbije: "Bit će ih još".

Ured Solomonskih Otoka u Australiji poslao je 28. studenog kosovskom veleposlanstvu u toj zemlji notu kojom izvještava da šalje odluku svog ministarstva vanjskih poslova o povlačenju priznanja Kosova, objavio je prištinski portal.

Kosovsko ministarstvo (MIP) inzistira da od te otočke države u Oceaniji nije primio nikakav službeni dokument.

"Kroz službene kanale MIP nije zaprimilo ni jedan službeni dokument", odgovaraju u kosovskom ministarstvu vanjskih poslova uz poruku da je  riječ o "nastavku srpske propagande".

Na drugoj strani, Beograd tvrdi da je dosad priznanje kosovske neovisnosti povuklo ukupno 11 država: Grenada, Komori, Dominika, Surinam, Liberija, Sao Tome i Principe, Gvineja Bisao, Burundi, Papua Nova Gvineja, Lesoto te Solomonski Otoci. 

Beograd i Priština nadmeću se posljednjih dana oko broja zemalja koje su povukle međunarodno priznanje kosovske neovisnosti, a sve to u jeku velikih napetosti koje je u posljednje vrijeme dodatno potaknulo odbijanje Interpola da primi Kosovo u članstvo, zbog čega je Beograd likovao, a Kosovo ocijenilo da je odbijanje rezultat snažne srbijanske negativne kampanje. Kao reakcija na to uslijedilo je kosovsko dizanje pristojbi na srbijansku robu, prvo 10, a potom 100 posto te nastavak međusobnih optuživanja za kršenje Srednjoeuropskog sporazuma o slobodnoj trgovini (CEFTA).

Kosovsku neovisnost, koju Srbija ne priznaje, priznalo je više od 100 zemalja svijeta, no Kosovo još uvijek nije primljeno u Ujedinjene narode, gdje se tome suprotstavljaju Rusija i Kina.  

 

Idi na 24sata

Komentari 42

  • Amilian 04.12.2018.

    Bojim se draga gospodo da niste upoznati sa mehanizmom svega toga. Glas Njemačke i Glas Solomonskih Ostrva,je na istoj skali bodovanja. Dakle,glasovi svake zemlje članice UNa ima istu snagu pri glasanju,sa posebnim izuzetkom pet stalnih članica UNa,koje imaju par dodatnih benificija. Uostalom,ja se vodim nekom linijom da jedino zdrava komunikacija i zdrav kompromis može dovesti nekom riješenju. Sva riješenja koja su na štetu jednih,a na korist drugih su loša riješenja. Geopolitika je kroz istoriju pokazala da se kontinuirano mijenja.

  • Fajlpz 03.12.2018.

    I onda se bune na 100 posto carinu a sve rade da ocrne Kosovo i onda još pričaju da žele dijalog. Koji usrani narod.

  • 03.12.2018.

    To ti dojde kak SAD. Otprilike.

Komentiraj...
Vidi sve komentare