More se diglo zbog juga. Išli smo podići parangale između Brista i Trpnja. Nešto je udarilo u pramac, rekao nam je u četvrtak Benito Sesar, koji je u čamcu bio s prijateljem Robertom Vežom.
- Nagnuli smo se da vidimo što je. Vepar se počeo penjati na čamac, ali sam dohvatio sidro i udario ga u glavu. Izvukli smo ga u čamac. Vepar je bio od obale oko 4 kilometra - kaže Sesar.
- Riba nam je bila u drugom planu - kaže Sesar. Ulovili su pet, šest kilograma. Vepra su prenijeli u ribarsku kućicu na rivi.
- Bili su lovci i veterinar. Sve su uredno zapisali. Čekamo nalaz mesa. Ako bude dobar, napravit ćemo feštu, a vepar će u gulaš - kaže Sesar, kojemu je ovo prvi ovakav “ulov”. Prof. Zdravko Juricki s Veterinarskog fakulteta u Zagrebu kaže da je to normalno kod otočke divljači.
- Plivaju jer mijenjaju staništa u potrazi za novim hranilištima. Nekad plivaju i zbog parenja sa ženkama. Neki se i precijene pa se utope. No u svakom slučaju to je normalna pojava - rekao nam je Juricki. Na otocima, dodaje, ima mnogo divljači jer je zbog terena težak izlov. Nekad obradiva polja i maslinici danas su zarasli u makiju, što je idealno stanište za divljač. No takva divljač po veličini i težini nije ni blizu onoj s kontinenta.