Benedikt XVI. ustanovio je posebnu komisiju koja treba razotkriti kako i zašto su neke povjerljive informacije iscurile iz Vatikana. Postoje tako tri istrage o izlasku povjerljivih vatikanskih dokumenata, kao što je pismo Papi o korupciji ili prenošenje izjave palermskog kardinala kako će Benedikt XVI. biti još 12 mjeseci papom, u javnost, odnosno talijanske medije, piše Večernji list.
Državno tajništvo pokrenulo je administrativnu istragu o skandalu nazvanom „Vatileaks”. Promicatelj pravde Vatikanskog suda pokrenuo je kaznenu istragu. Treću istragu je, dakle, pokrenuo Benedikt XVI., koji želi rasvijetliti cijeli slučaj. Zanimljivo je i to što je pokretanje tih istraga obznanio zamjenik državnog tajnika mons. Angelo Becciu u razgovoru u vatikanskom glasilu Osservatore Romanu, a koji je s njime vodio glavni urednik toga lista Giovanni Maria Vian.
Potrebno je vratiti međusobno povjerenje unutar kurije, odnosno korektno i povjerljivo ponašanje - kaže Becciu
Angelo Becciu drži kako je Papa bio uvijek upoznat sa slučajem koji ga je ožalostio, ali je odlučan u otkrivanju onih koji su naštetili ugledu Vatikana. Vatikanska kurija ne smije biti mjesto zavjera i karijerizama i potrebno je stvoriti atmosferu povjerenja, piše Osservatore Romano. Mons. Becciu govori o kukavičluku onih koji su odgovorni za curenje povjerljivih informacija, a koji su obvezni biti suzdržiljivi.
- Potrebno je vratiti međusobno povjerenje unutar kurije, odnosno korektno i povjerljivo ponašanje - kaže Becciu. S kojim bi se kaznenim djelom moglo optužiti autore davanja povjerljivih informacija? Vjerojatno kazneno djelo s kojim bi se nekoga moglo optužiti zbog „Vatileaksa“ je odavanje službene tajne i širenje kleveta.