Hrvoje Mišković pobjednik je osmog Državnog natjecanja u šišanju ovaca, koje je u petak bilo na Staroj rivi u Pagu. On je u dvije minute i 34 sekunde ošišao tri ovce, a natjecao se u dvije kategorije, ručnom i strojnom šišanju.
POGLEDAJTE VIDEO: Kako izgleda kada se skupe najbrži šišači ovaca
Ideja za ovakvo natjecanje počela je prije devet godina, kad su nastali problemi s otkupom i preradom vune u Hrvatskoj, a cilj je bio upozoriti na probleme koje uzgajivači imaju sa zbrinjavanjem vune. Nezadovoljstvo među njima prisutno je i danas, a najviše ih muči to što vuna od cijele ovce stoji svega dvije kune. Vlasnici stada ovaca kažu kako je runo nekoć bilo najvredniji dio ovce, a nezadovoljstvo je u petak barem nakratko preplavio žamor ovaca i natjecatelja, koji su u Pag stigli ponajviše zbog druženja, ali i zbog natjecateljskog duha.
- Došli smo više da se međusobno družimo - kazao je Mihael Vuk (41), koji je godinama bio državni prvak u šišanju ovaca, a 2012. godine nastupio je i na Svjetskom prvenstvu u britanskom Walesu.
- Nakon toliko iskustva bez problema bih se mogao prebaciti i na ljudske ‘zurke’ - našalio se Vuk dodavši kako se naše i svjetsko natjecanje ne može uspoređivati jer je vani ono puno poštenije i organiziranije.
- Tamo su sve ovce imale po 75 kilograma, a kod nas pravila baš i nema. Naše ovce su i u lošem stanju pa je sve to pomalo smiješno izgleda - tvrdi Vuk, kojem je u samom natjecanju najvažnije da ovcu ne ozlijedi.
- Zbog ovčjih porezotina gube se bodovi, ali meni je od bodova važnije napraviti kvalitetan posao i lijepo se ophoditi prema blejavoj mušteriji i njezinu runu - pojasnio je Vuk i dodao kako uvijek treba obratiti pažnju na ovčju kožu, na njezine atribute, na to da šišanje lijepo ispadne i da se životinju ne povrijedi. Smatra da je šišanje ovaca težak sport i zahtjevan hobi, ali koji u Hrvatskoj danas, nažalost, nitko ne cijeni.
Jedan od natjecatelja bio je i student Šimun Aščić (22), u čijem je stadu više od tisuću ovaca, koje je naslijedio od oca. Ovce su u njegovim vještim rukama dobile nove frizure mašinicom u četiri minute i 17 sekundi. No ovčji frizeraj Aščiću je tek dio posla.
- Kad imaš volju za učenjem i čuvanjem ovaca, tad ništa nije teško - rekao je Aščić, koji je tog dana ustao u pet ujutro kako bi pomuzao ovce u Grubišnom Polju, gdje ima OPG. Nakon toga se odvezao u Zagreb, gdje je u devet sati imao ispit na Agronomskom fakultetu.
- Nakon ispita sam krenuo put otoka Paga kako bih sudjelovao na natjecanju, a stigao sam s profesorom Borom Miočem, prodekanom koji mi na fakultetu predaje ‘Izvorne pasmine’ i ‘Osnove stočarstva’. Tempo u kojem živim i radim zna biti težak i naporan, ali isplati se kad voliš ono što radiš. A u mene je to baš tako - kazao nam je radišni 22-godišnji pastir i student Šimun Aščić.