To je to što me zanima!

'Baš me briga! Ne znam koliko je pozitivnih u mom domu za starije. Liječnica je digla paniku'

U domu u Legradu zaražena su ukupno 24 štićenika i troje ‘djelatnika’. Rad su mu zabranili 2013. Susjeda kaže da su mještani znali za dom, ali ne i da nema dozvole. Općina Legrad je ispred doma postavila i zaštitara
Vidi originalni članak

Pišite što hoćete, meni je svejedno, rekao nam je Ladislav Sabo, vlasnik Doma za starije i nemoćne u Legradu, u kojem se pojavio Covid-19.

Prema posljednjim podacima, pozitivan nalaz imaju 24 korisnika te će svi biti prebačeni u koprivničku bolnicu. Pozitivno je i troje “djelatnika”. Stožer je u domu zatekao 36 korisnika te pet “djelatnika”. 

POGLEDAJTE VIDEO

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

- Kako se osjećate - pitamo dobro raspoloženog vlasnika, koji je u domu s preostalim korisnicima u izolaciji.

- Dobro. Svi se osjećaju dobro, nitko nema simptome. Jedna žena se razboljela, pa smo zvali doktoricu koja ih inače obilazi i ona je digla paniku. Dva dana smo čekali nalaze, prvo su svi bili negativni - govori Sabo. 

Nije nam htio odgovoriti ni je li istina da godinama njegov dom posluje ilegalno, bez dozvola. Umjesto toga odgovara kako je njemu i ovo reklama.

- Tko bi čuo za Legrad, za ovo prekrasno malo mjesto, da nema ovoga - odgovara. 

DOSAD OSMERO PREMINULIH Covid u Domu u Delnicama: Njih 13 su još zaraženi, 7 je u bolnici

I dok Sabo tvrdi da ništa ne zna, iz Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike kažu da je njegovu trgovačkom društvu Keris zabranjeno bavljenje djelatnošću pružanja socijalne skrbi još 2013. godine.

- Pružatelj usluge nije imao zaposlenog niti jednog radnika na pružanju usluga skrbi starijim i nemoćnim osobama te o korisnicima nije vodio evidenciju i dokumentaciju. Također, navedeni pružatelj usluga nije imao sklopljene ugovore o smještaju te je u sudskom registru Trgovačkog suda u Varaždinu upisana zabilježba o zabrani obavljanja djelatnosti socijalne skrbi. O zabrani je obaviješten Ured državne uprave u Koprivničko-križevačkoj županiji, Službe za društvene djelatnosti - odgovaraju iz Ministarstva. 

Upravo je županijski ured u ožujku 2010. Sabi izdao rješenje kojim je utvrđeno da zadovoljava uvjete za stalan smještaj 14 starijih i nemoćnih osoba, bez osnivanja doma socijalne skrbi.

U siječnju 2016. jedna korisnica doma je odlutala i izgubila se. Tek pet dana kasnije pronađena je mrtva na livadi u Legradu. Smrznula se. 

Nakon toga ministarstvo mu je poslalo inspekcijski nadzor.

NEPRAVILNOSTI I U DUGOM RATU U domovima je umrlo 47 ljudi, njihova smrt mogla se spriječiti

- Nadzor je proveden i 2016., kad je vlasniku kao fizičkoj osobi naređeno da prekine smještaj za zatečenih 15 korisnika te je podnesen optužni prijedlog za počinjeni prekršaj. Prekršajni sud u Koprivnici ga je oslobodio kazne, na što se inspektor žalio Visokom prekršajnom sudu u Zagrebu. Ministarstvo nije obaviješteno kako je postupak završio - kažu.

Dodaju da kasnije nije bilo pritužbi protiv njega.

Nakon izvanrednog nadzora 2. listopada ove godine protiv Sabe će ponovno podnijeti prekršajnu prijavu. 

- Donijet će se rješenje kojim mu se naređuje prekid pružanja usluga smještaja starijim i nemoćnim osobama, a 
od nadležnih centara za socijalnu skrb zatražit će se da obiteljima korisnika pomognu u traženju drugog adekvatnog smještaja. Zbog mogućeg počinjenja kaznenog djela širenja i prenošenja zaraznih bolesti o istome će se obavijestiti državno odvjetništvo - odgovorili su nam iz ministarstva.

Idi na 24sata

Komentari 134

  • Rvat12 12.10.2020.

    To Hrvatska ....Ovo mi slici na Alan Ford ...

  • rijetko kulturan 11.10.2020.

    Imati ilegalan starački dom je loše kao i neplaćanje poreza, doprinosa, podmićivanje....ali možda su ti ljudi zaslužili završiti tamo jer su glasali za HDZ ili SDP. Karma bajo moj!

  • mars889 06.10.2020.

    zabranjen rad 2013 nadzor 2016 2020 još uvijek radi ovoga netko jak štiti zato i je ovako bahat

Komentiraj...
Vidi sve komentare