Vlada je donijela i odluku o sudjelovanju Oružanih snaga Republike Hrvatske u sklopu aktivnosti ojačane budnosti NATO-a u Mađarskoj.
PRATITE UŽIVO:
- Na sastanku NATO ministara 16. i 17. veljače, kao i na izvanrednom NATO summitu 25. veljače utvrđeno je da sigurnosna situacija na istoku Europe predstavlja jednu od najozbiljnijih prijetnji europskoj sigurnosti proteklih desetljeća. Sve NATO članice, uključujući Hrvatsku, duboko su posvećene nastavku diplomatskih napora u nastojanjima mirnog razrješenja trenutne situacije. U isto vrijeme izražen je stav da je NATO spreman braniti sve svoje članice od bilo kakve prijetnje. Zbog sve većeg pogoršanja sigurnosne situacije, države članice NATO-a odlučile su znatno osnažiti postav odvraćanja i obrane te sposobnost kolektivne obrane. Potrebno je uspostaviti dodatne borbene skupine na jugoistoku Europe - istaknuo je ministar obrane Mario Banožić dodavši kako je RH podržala formiranje novih borbenih aktivnosti u okviru ojačane budnosti NATO-a.
- U skladu sa Zakonom o obrani predlaže se Saboru donošenje odluke da se u Mađarsku u 2022. i 2023. pošalje do 70 pripadnika Oružanih snaga - rekao je.
Banožić je kasnije novinarima pojasnio kako Sabor mora potvrditi ovu odluku te da bi vojnici u Mađarsku trebali otići narednih 10-15 dana.
Upitan na koji način će se dopremiti Ukrajini oružana pomoć, koju šalje i Hrvatska, Banožić nije htio odgovoriti.
- Radimo na tome intenzivno, ali ću ostaviti to jedno diskrecijsko pravo s obzirom na osjetljivost opreme i situacije da samo to kažem - rekao je.
Usvojena je i odluka o sudjelovanju do pet pripadnika Oružanih snaga RH u aktivnosti u sklopu projekta Stalne strukturirane suradnje Europske unije „Kibernetički timovi za brzi odgovor i uzajamnu pomoć u kibernetičkoj sigurnosti“, kao i odluka o sudjelovanju Republike Hrvatske u simulacijskoj vježbi upravljanja u krizama Organizacije Sjevernoatlantskog ugovora (CMX 22).
- Republika Hrvatska sudjelovat će u simulacijskoj vježbi upravljanja u krizama Organizacije Sjevernoatlantskog ugovora (NATO) - CMX 22, koja će se održati u 2022. godini, a odvija se u zemljama članicama NATO-a, NATO strateškim zapovjedništvima i sjedištu NATO-a u Bruxellesu. Vježba je simulacijske prirode i neće zahtijevati stvarno raspoređivanje snaga na terenu - pojasnio je Banožić.
Hrvatska šalje Moldovi pomoć za zbrinjavanje izbjeglica iz Ukrajine
S obzirom na postojeću situaciju u Republici Moldovi vezanu za priljev izbjeglica iz Ukrajine te sigurnosnog okruženja u kojoj se ta država nalazi, Republika Moldova zatražila je pomoć od međunarodnih institucija i veleposlanstava država članica Europske unije.
- Kao izraz solidarnosti, Vlada RH upućuje žurnu pomoć Republici Moldovi iz raspoloživih zaliha Ministarstva unutarnjih poslova, i to u obliku robe i opreme u protuvrijednosti od 1,7 milijuna kuna - istaknula je državna tajnica Ministarstva unutarnjih poslova Irena Petrijevčanin Vuksanović.
POGLEDAJTE VIDEO:
Šaljemo im pet agregata za struju, 10 šatora za 10 osoba, 100 kreveta, 1000 deka, 500.000 kirurških maski, isto toliko rukavica te 40.000 zaštitnih naočala.
- Ovo je još jedan doprinos pomoći u ovoj humanitarnoj situaciji vezanoj za Ukrajinu - dodao je premijer Andrej Plenković.