Nakon sjednice Vlade medijima se obratio ministar obrane Mario Banožić, kojem je iz Gospića predsjednik Republike Zoran Milanović poslao poruku da više nema što s njim polemizirati. Podsjetimo, sukob između njih dvojice traje već danima zbog toga što je ministar umirovio brigadira Elvisa Burčula. Milanović je danas objavio i pismo koje je uputio premijeru Andreju Plenkoviću 28. listopada, a u kojem ga upozorava na nezakonite postupke ministra.
PRATITE UŽIVO
- Ovo je već šesti-sedmi put da ja moram izlaziti s činjenicama i argumentima, nakon čega uslijedi val uvreda na osobnoj razini, gdje jednostavno kada dođe do toga da predsjednik nema argumenata, onda ide na osobnu razinu. Ističem da se ne radi o nikakvoj zlouporabi ovlasti kod umirovljenja zapovjednika Počasno-zaštitne bojne Burčula. Kao što sam već nekoliko puta istaknuo, ne radi se o prijevremenom umirovljenju nego prestanku djelatne vojne službe za brigadira Burčula s pravom na punu starosnu mirovinu - istaknuo je naglasivši kako potrebu službe za djelatne vojne osobe ne utvrđuje načelnik Glavnog stožera Oružanih snaga već ministar obrane sukladno zakonu.
- U skladu s Ustavom i Zakonom o obrani bez suglasnosti ministra obrane vojni zapovjednik ne može biti imenovan od strane predsjednika Republike i to su činjenice. Ministarstvo obrane je u svim dosadašnjim istupima utvrdilo da umirovljenje nije u nadležnosti načelnika Glavnog stožera Oružanih snaga niti je za takvo postupanje potreban njegov prijedlog. To je isključivo zakonska ovlast ministra obrane - dodao je.
Rekao je i kako je plan izdvajanja za 2021. donesen jednoglasno.
- Podsjetit ću da je plan izdvajanja osoblja za 2021. dokument koji je utemeljen Zakonom o službi u Oružanim snagama RH. Taj Plan donesen je jednoglasno na Kolegiju ministra obrane na kojem su bili načelnik Glavnog stožera Oružanih snaga, njegov zamjenik i zapovjednici grana i u kojem je jedan od kriterija za izdvajanje kriterij utvrđen zakonom po kojem je prestala djelatna vojna služba brigadiru Elvisu Burčulu. Dakle, stvar je utemeljena na zakonu, a ne nekakvoj listi koju oni navode - poručio je naglasivši kako oštro demantira tvrdnje da to predstavlja zlouporabu ovlasti i diskriminaciju i maltretiranje časnika HV-a.
Demantirao je i ostale Milanovićeve tvrdnje u tom pismu.
- Što se tiče navoda o bojnici, pukovnici, brigadiru koji rade u kadrovskoj službi Ministarstva obrane, navodim da osobe koje vode upravne postupke i rješavanje upravnim stvarima imaju obvezu polaganja državno stručnog ispita i sukladno optimalnom rasporedu takvi ispiti se polažu. Ukazujem da je svjesno prešućena činjenica da prva dva personalca kod načelnika Glavnog stožera Oružanih snaga admirala Roberta Hranja, koja donose rješenja u upravnom postupku i rješavaju o stanjima u službi, a to su načelnik Personalne uprave Glavnog stožera Oružanih snaga i zapovjednik Središnjice za upravljanje osobljem, koji su na rasporedu na tim mjestima od 2016. odnosno 2017. godine nemaju položen državni stručni ispit - rekao je
Naglasio je kako je materijalno stanje i opremljenost Hrvatske vojske dobro dodavši da je ministarstvo obrane dobitnik rebalansa od 53 posto povećanja.
- Financijski plan Ministarstva obrane povećava se za 22,4 milijarde - rekao je.
'Samo zato što sam tražio da se vodimo po Zakonu, došlo je do cijele ove priče'
Samo zato što sam tražio da se vodimo po Zakonu o obrani, došlo je do cijele ove priče, tvrdi.
- Vezano za odlaske ministra obrane na ministarske sastanke EU-a i NATO-a, ja postupam i svoje poslove obavljam u skladu s Ustavom i Zakonom, zato je i došlo do cijele ove priče. Samo zato što sam tražio da se vodimo Zakonom o obrani. Podsjetit ću, taj isti Zakon donio je Zoran Milanović kao premijer i tada mu je odgovaralo ovlasti koje je imalo ministarstvo i član vlade u njegovoj vladi. Danas je to postao problem, ne znam iz kojeg razloga - poručio je pa nastavio:
- Znate li koliko je Milanović dok je bio premijer uložio u vojarnu Gospić? 0 kuna. Ali danas će upirati prstom u nekog drugog ministra i drugu Vladu - poručio je Banožić.
Na pitanje kako će to izgledati u utorak 9. svibnja kad za stol sjedne s Milanovićem, Banožić je istaknuo kako je, unatoč tome što je nešto rečeno, ovo politika te da se svi moraju odgovorno ponašati. Naime, u utorak će u Banskim dvorima biti sjednica Vijeća za obranu.
- A to ponašanje je definirano zakonima. Ja moram raditi u funkciji razvoja Hrvatske vojske. To tražim i od njih. Bez obzira što je rečeno, sjedite za stol i vratimo se na početak, to je prošla godina, i počnimo raditi po Zakonu. Zbog tih stvari sam pokrenuo inspekcijski nadzor da se utvrdi koje su to zapovijedi izdane mimo zakona, tj. ministra obrane. Iza svake te zapovijedi nastaje određeni trošak, koji se plaća u Ministarstvu obrane. Netko je odlučio sebi praviti kirvaje i od sebe praviti velikog vođu, a to trebaju plaćati građani kroz ministarstvo kroz koje ja odgovaram - rekao je Banožić.
Da Milanović želi biti bitan faktor sjeo bi za stol s ministrom obrane, načelnikom Glavnog stožera i radio na dobrobiti Hrvatske vojke, dodao je.
- Stvar je došla do toga da su se počeli postavljati zapovjednici mimo zakona. Ja sam na to reagirao jer mislim da je nedopustivo da unutar toga što u sustavu vojske imamo više od 400 ljudi koji mogu odgovarati određenom zapovjednom mjestu i da se ide na osobnu razinu i kaže "bit će taj zato što je moj." To je čisti oblik nepotizma i još to tražiti od osobe koja nema čin za to mjesto. Tražiti od mene da ga izvanredno promaknem, neće ići - poručio je.
Komentirao je i što je Milanović u Uredu predsjednika organizirao prisegu kadeta, što je neuobičajena lokacija, a na koju nije pozvao i njega.
- Ne znam gdje je tu nestao ministar obrane. Žao mi je što nisam bio tamo, kao i što nisam mogao govoriti u Požegi jer im želim čestitati - poručio je.
O načelniku Glavnog stožera: 'Ako nisi u stanju oduprijeti se nečijim osobnim ambicijama, nemoj biti to što jesi'
- Načelnik Glavnog stožera nikada nije bio u poziciji da ga netko traži da bira stranu. Odlučio se iz određenog razloga da postane instrument provedbe politike Zorana Milanovića i na taj način je dopustio da se politizira vojska. Ministar obrane je institucija koja će postojati i kada Mario Banožić ode s te pozicije, hrvatski vojnik i načelnik Glavnog stožera je mora poštivati. Sve što sam rekao načelniku u Požegi i ponovio nekoliko puta, a to je da ako nisi u stanju poštivati Zakon o obrani, oduprijeti se osobnim nečijim ambicijama, nemoj biti to što jesi. To je definicija ostavke koja se spominjala u eteru, ali brzo je teza okrenuta da ja ne mogu nekoga razriješiti. Ne razrješavam niti sam to rekao. Jednostavno kažeš imaš zakon, obrati se ministru obrane - istaknuo je dodavši kako njega osobno nitko ne može nagovoriti da radi nešto suprotno zakonu.
Novinari su ga pitali je li spreman opet surađivati s admiralom Hranjem.
- S današnjim danom kažem što je bilo - bilo je. Idemo dalje. Da nisam spreman zaboraviti sve ružne riječi, ne bih obnašao dužnost koju obnašam - poručio je.