Tri godine nakon zagrebačkog potresa, potpredsjednik Vlade i ministar prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine Branko Bačić rekao je da su trenutno na 600 milijuna eura utroška sredstava.
- U idućih 100 dana moramo potrošiti 403 milijuna eura. Veliki broj projekata se provodi na području zagrebačkog i petrinjskog potresa i to daje nadu da ćemo uspjeti iskoristiti taj novac. Radovi su u punom zamahu, gradilišta su popunjena radnicima i svakodnevno nam pristižu zahtjevi za nadoknadu sredstava - istaknuo je Bačić u Otvorenome.
Dodaje i kako su u zadnja dva mjeseca, otkako je postao ministar potrošili 230 milijuna eura, ali da nije zadovoljan s izgradnjom zamjenskih kuća.
- Najavio sam da ćemo u idućih mjesec dana započeti s izgradnjom 21 kuće, ali ne treba zaboraviti da je nekonstrukcijski obnovljeno 2.134 zgrade u Zagrebu. Do kraja godine ići ćemo s 250 konstrukcijskih obnova višestambenih zgrada u Zagrebu, a pola njih ide u samoobnovu - kaže Bačić.
Rektor Sveučilišta u Zagrebu Stjepan Lakušić rekao je da su njihove prognoze bile drugačije
- Standardno je da se u tri mjeseca provedu prve analize i pregledi i djelatnici fakulteta sa svim kolegama s naših resornih komora to su uredno radili. Učinili su sve što je moguće, napravili su bazu podataka, arhivirali cijeli postupak i onda su krenuli javni pozivi za javne građevine, privatne kuće provodili su fondovi. Ključno je bilo kvalitetno raspisati javne pozive i mi smo se trudili da to bude što prije. Ali nismo predvidjeli jako dugo vrijeme natječaja koji traju nakon što imate gotovu dokumentaciju - istaknuo je Lakušić.
Luka Korlaet, zamjenik gradonačelnika Zagreba rekao je da su zadovoljni obnovom u Zagrebu.
- Dali smo 42 milijuna gradskih kuna za obnovu kućanstva, formirali smo mobilne timove koji su pomogli građanima na 5000 adresa od vrata do vrata kako bi ispunili zahtjeve prema Ministarstvu za konstruktivnu obnovu... - naglasio je Korlaet.