Zrakoplov indonezijske kompanije Trigana Air s 54 putnika izgubio je vezu s kontrolnim tornjem 16. kolovoza dok je iz Džajapure, glavnog grada istočne pokrajine Papue, letio u Oksibil. Vremenski uvjeti su bili jako loši. Istog dana, olupina aviona ATR-42 viđena je u planinskom području Oksibila. Lokalno stanovništvo tvrdi da se avion zabio u planinu. Nema preživjelih.
|
Foto: Wikimedia
Airbus A320 Lufthansine podružnice Germanwings srušio se 24. ožujka u francuskim alpama nedaleko od Dignea na letu iz Barcelone u Duesseldorf. Svih 150 putnika i članova posade je poginulo. Istraga je pokazala da je kopilot Andreas Lubitz namjerno zabio zrakoplov u planinu. Patio je od depresije i imao suicidalne misli. Od poslodavca je skrivao zdravstvene probleme.
|
Foto: Reuters
Zrakoplov kompanije TransAsia u veljači je pao u rijeku Keelung na sjeveru Tajvana. Avion je u padu 'za dlaku' izbjegao okolne nebodere, preletio autocestu nedaleko od zračne luke, krilom zapeo za taksi i most te pao u rijeku samo nekoliko minuta nakon polijetanja. Poginulo je 40 ljudi.
|
Foto: Reuters
Zrakoplov tvrtke AirAsia QZ8501 nestao je 28. prosinca 2014. iznad Javanskog mora dok je letio iz indonezijske Surabaye u Singapur. Posljednji kontakt pilota s kontrolom leta zabilježen je kad je zatražio dozvolu da leti na većoj visini zbog nadolazeće oluje. Pomoć nije tražio. Olupina Airbusa A320-200 nađena je u moru kod Bornea. Nitko od 162 putnika i člana posade nije preživio. Pretpostavlja se da se avion srušio zbog mraza koji je izazvao kvar na motoru.
|
Foto: REUTERS
Zrakoplov Air Algerije na letu AH5017 nestao je 24. srpnja 2014. dok je letio iz Burkine Faso za Alžir. Pilot je od kontrole leta zatražio dopuštenje za promjenu smjera zbog oluje, nakon čega je izgubljen kontakt. Olupina zrakoplova nađena je na Maliju. Poginulo je 110 putnika i 6 članova posade.
|
Foto: Wikimedia
Nestanak zrakoplova Malaysia Airlinesa jedan je od najvećih misterija novijeg doba. Ni godinu dana od nesreće još se zna što se točno dogodilo na letu MH370 kojem se gubi svaki trag 8. ožujka dok je putovao iz Kuala Lumpura za Peking. U Boeingu 777 bilo je 239 putnika i članova posade. Opsežna istraga u koje se uključilo više zemalja nije otkrila mnogo. Tek su ovog mjeseca pronađeni prvi konkretniji dokazi, dio krila zrakoplova nađen je na otoku Reunionu u Indijskom oceanu.
|
Foto: REUTERS/PIXSELL
Zrakoplov Malaysia Airlines MH17 srušenje u srpnju 2014. iznad istočne Ukrajine. Poginulo je 298 ljudi. Američke obavještajne službe vjeruju da su avion oborili proruski pobunjenici. Godinu dana nakon nesreće, na mjestu pada aviona istražitelji su našli dijelove rakete koja bi mogla biti BUK raketa, varijanta projektila zemlja-zrak, razvijena u Rusiji.
|
Foto: Reuters
Alžirski vojni zrakoplov pao je 11. veljače 2014. na istoku zemlje pri čemu nije preživio nitko od 99 putnika i 4 člana posade. Zrakoplov tipa Hercules C-130 srušio se u Oum El Bouaghiju, a uzrok pada su loši vremenski uvjeti. Zrakoplov se srušio pri pokušaju slijetanja u zračnu luku u Constantineu.
|
Foto: Screenshot/YouTube
Ruski putnički zrakoplov Boeing 737 aviokompanije Tatarstan Airlines srušio se 17. studenog 2013. prilikom slijetanja na aerodrom u gradu Kazanu. Nakon prvog neuspješnog slijetanja, zrakoplov se ponovno pokušao prizemljiti i pritom udario od pistu. Jedan od spremnika gora je eksplodirao. Svih 44 putnika i 6 članova posade je poginulo.
|
Foto: LIFE.ru
Putnički avion kompanije Lao Airlines srušio se 16. listopada 2013. u rijeku Mekong u Laosu. Avion ATR 72 pripremao se za slijetanje po velikoj kiši i jakom vjetru na aerodrom Pakse, kraj granice s Tajlandom. Pilot je izgubio nadzor nad letjelicom. Poginulo je 49 ljudi.
|
Foto: Wikimedia
Zrakoplov MD-83 kompanije Dana Air srušio se 3. lipnja 2012. na jednu od stambenih zgrada u gusto naseljenom području Lagosa. Zrakoplov je letio iz glavnog nigerijskog grada Abuje kada je udario u dvokatnicu nedaleko od zračne luke Murtala Muhhamed u Lagosu. Poginule su 153 osobe.
|
Foto: Screenshot/YouTube
Boeing 737 tvrtke Bhoja air srušio se 20. travnja 2012., samo 10 km od zračne luke u Islamabadu. Pilot je, prije nego je izgubljena veza sa zrakoplovom, zatražio dopuštenje za slijetanje. Poginulo je 127 osoba. Uzrok nesreće bili su loši vremenski uvjeti.
|
Foto: Bhoja Air/Facebook
Putnički zrakoplov Jak-42, koji je prevozio hokejaše kluba Lokomotiv Yaroslavia, srušio se 7. rujna 2011. nakon što je uzletio iz Jaroslavlja u Ukrajini. Avion se u zraku zapalio i prepolovio. Prednji dio je pao u rijeku Volgu, dok je stražnji dio pao na tlo. Poginulo je 43 ljudi, a dvoje ih je preživjelo nesreću. Jedan od njih je hokejaš Alexander Galimov, a drugi član posade. Galimov je nedugo nakon nesreće preminuo od zadobivenih ozljeda.
|
Foto: REUTERS/PXL
Marokanski vojni zrakoplov Hercules C-130 srušio se 26. srpnja 2011. u planinskom području, nedaleko od Guelmina. Do nesreće je došlo zbog loših vremenskih uvjeta. Poginulo je 78 ljudi.
|
Foto: Screenshot/YouTube
Putnički avion privatne tvrtke Hewa Bora srušio se 8. srpnja 2011. prilikom slijetanja u zračnoj luci Bangoka, u gradu Kisangani. Avion se srušio u trenutku kada je htio prisilno sletjeti jer je uletio u oluju. Poginule su 74 osobe. Na letu je bilo 127 putnika i članova posade.
|
Foto: Screenshot/YouTube
Putnički zrakoplov tvrtke Iran Air srušio se 9. siječnja 2011. zbog snježne oluje na sjeverozapadu Irana. Poginulo je 77 od 105 ljudi koliko ih je bilo u avionu. Boeing 727 letio je iz Teherana prema Urmiji. U jednom trenutku nestao je s radara. Pilot je navodno prijavio tehnički kvar. Zrakoplov se pri padu raspao na komade, ali nije eksplodirao.
|
Foto: MEHR
Loši vremenski uvjeti - magla, mraz, oluje.... većinom su bili krivci za zrakoplovne nesreće od 2011. do danas. Nakon njih slijede tehnički kvarovi, pa ljudski faktor