Autobusi su u nedjelju počeli ulaziti u posljednje pobunjeničke dijelove istočnog Alepa kako bi se nastavila evakuacija civila prekinuta od petka, prenijela je službena sirijska novinska agencija Sana.
"Autobusi su počeli ulaziti u četvrti Zabdije, Salahedin, al-Mašad i al-Ansari u istočnom Alepu pod nadzorom Crvenog križa i Međunarodnog odbora Crvenog križa (CICR) kako bi evakuirali preostale teroriste i njihove obitelji", prenijela je Sana.
Sirijski režimi redovito izrazom "teroristi" naziva pobunjenike.
Elizabeth Hoff, predstavnica Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) za Siriju očekuje da će evakuacije početi u 13 sati po srednjoeueropskom vremenu. Dodala je da je ekipa WHO-a na putu za opdručje gdje će se održati evakuacija.
Državna televizija prikazala je snimke autobusa parkiranih uz autocestu te vozila sa zastavom sirijskog Crvenog polumjeseca.
Glasnogovornica CICR-a u Ženevi rekla je da za sada ne može ništa potvrditi o pripremama za evakuaciju. Nakon što je u petak prekinuta evakuacija, ICRC je u subotu pozvao zaraćene strane da brzo donesu plan i osiguraju "čvrsta" jamstva za evakuirane.
Sirijska vojska obustavila je evakuacije u petak jer navodno "pobunjenici nisu poštivali uvjete sporazuma". Jedan je vojni izvor ustvrdio da su pobunjenici "otvorili vatru i željeli iznijeti oružje preko talaca". Međutim, Sirijski opservatorij za ljudska prava kaže da je evakuacija istočnih dijelova Alepa, koji su ovaj tjedan u ruke režima vojske predsjednika Bađara al-Asada, prekinuta zbog zahtjeva da se evakuiraju i stanovnici šjitskih sela al-Foua i Kefraya, naklonjenih Asadu, a koja su opkolili sirijski pobunjenici.
Tisuće promrzlih, uplašenih ljudi, među njima mnogo žena i djece, ranjenih i bolesnih zatočeno je u enklavi, objavio je ICRC.
Vijeće sigurnosti UN-a u nedjelju bi trebalo glasati o francuskom prijedlogu rezolucije kojom se promatračima UN-a želi omogućiti nadzor evakuacije iz opkoljenih područja sirijskog grada Alepa te zaštitu civila koji ondje ostaju.
Nacrtom teksta, koji je Reuters imao na uvid, ističe se da evakuacija civila mora biti dobrovoljna te da krajnje odredište mora biti prema izboru civila. Zaštitu se mora osigurati svim civilima, odnosno onima koji su odabrali ili su prisiljeni na evakuaciju, kao i onima koji su odlučili ostati u svojim domovima, navodi se.
Nije sasvim jasno kako će o francuskom prijedlogu rezolucije glasovati Rusija, koja je kao saveznica Asada svojim zračnim udarima pridonijela uspjehu sirijske vojske da ofenzivom osvoji cijeli Alep. Rusija je od početka rata 2011. šest puta stavila veto na rezolucije UN-a o ratom zahvaćenoj Siriji.
Predloženom rezolucijom od glavnog tajnika UN-a Ban Ki-moona traži se da se na teren razmjesti humanitarno osoblje UN-a kako bi se proveli neutralni nadzor i izravna promatranja, donijela izvješća o evakuaciji iz opkoljenih dijelova Alepa i zaštitili civili unutar tog grada.
Nacrtom se zahtjeva da sve strane omoguće potpun, neposredan, bezuvjetan, siguran i neometan pristup UN-u i njegovim partnerima u cijeloj Siriji.
Humanitarne organizacije UNHCR i Crveni križ dramatičnim su upozorenjima u subotu pozvali strane da žurno dogovore hitnu evakuaciju radi spasa "tisuća života" iz Alepa. Svim civilima mora odmah biti dopušten izlazak iz istočnog Alepa i sirijski rat mora prestati kako bi se spriječile patnje drugdje, rekao je visoki povjerenik UN-a za izbjeglice Filippo Grandi.
Procjenjuje se da je oko 40.000 civila ostalo u posljednjem području koji su držali pobunjenici u Alepu s oko 1500 do 5000 boraca i njihovih obitelji, rekao je UN-ov posebni izaslanik za Siriju Staffan de Mistura.
NATO-ova intervencija u Siriji bi pogoršala stanje
Upletanje NATO-ove vojske u sirijski sukob "samo bi pogoršalo stanje", istaknuo je u nedjelju glavni tajnik te organizacije Jens Stoltenberg za njemački Bild.
Svih dvadeset osam članova Sjevernoatlantskog saveza odreda su članovi međunarodne koalicije na čelu sa Sjedinjenim Državama koja se bori protiv skupine Islamske države (IS) na tom području, ali nisu izravno umiješani u sirijski sukob.
"Svjedoci smo strašne humanitarne krize. Ponekad je dobro imati raspoređene vojne snage, kao u Afganistanu", rekao je Jens Stoltenberg u nedjeljnom izdanju Bilda.
"No ponekad su troškovi vojne operacije veći od njezine koristi. Nakon analize stanja u Siriji članovi NATO-a došli su do zaključka da bi takva operacija pogoršala ionako strašno stanje", dodao je.
"Postoji opasnost da to preraste u još veći regionalni sukob u kojemu će biti još više nedužnih žrtava. Raspoređivanje vojnika nije uvijek rješenje", istaknuo je.
Zapad, koji nije kadar zaustaviti rat u Siriji, nerijetko optužuju za pasivnost u tom sukobu koji prijeti njegovoj vjerodostojnosti i sigurnosti.
Rusija pak vojno podupire režim predsjednika Bashara al-Assada, napose u njegovoj ofenzivi za oslobađanje Alepa, drugog po veličini grada u zemlji, od pobunjenika.