Korona kriza u Austriji traje gotovo godinu dana. Isključivo je komunicirana od strane političkih aktera i građani su počeli gubiti povjerenje u vladu. Pokazatelj toga je i odaziv na proteste protiv mjera zaštite od korona virusa. Prvi su brojali svega stotinjak prisutnih, a jučer je svoj otpor pokazalo njih više od osam tisuća. Među njima su se isticali pripadnici desničarske stranke FPÖ koji smatraju da se lockdownom šteti Austriji, njezinom gospodarstvu i stanovnicima. Njihov slogan je: "Kurz mora otići."
U skladu s kritikama kancelar Sebastian Kurz je pri izricanju novih mjera ovoga puta priložio eksperte kao dokaz da se ne radi o političkom pitanju. Nacionalni parlament je podijeljen pri donošenju novih mijera za zaštitu od pandemije, a građani su se zbog toga počeli osjećati političkim žrtvama. Naime, lockdown koji je planiran do 18. siječnja je odgođen zbog neslaganja opozicije po pitanju masovnih testiranja i pravilnika o predočavanju negativnog testa na ulasku u kulturne institucije i hotele.
Sve ostaje zatvoreno, fizička distanca - na 2 metra
Kurz je danas izrekao finalnu odluku: zbog novih sojeva virusa, britanske i južnoafričke varijante, Austrija je odlučila produžiti lockdown. Time slijede druge EU zemlje poput Njemačke i Nizozemske.
Škole, trgovine, muzeji i frizeri ostaju zatvoreni sve do 8. veljače. Rad od kuće je strogo preporučen. Sport i vježbanje u zatvorenim prostorima neće biti dozvoljeno do daljnjeg. Individualna rekreacija poput skijanja i trčanja u prirodi ostaje dozvoljena. Neizvjesna je sudbina hotelijera i gastronoma koji ostaju zatvoreni do daljnjeg.
O njihovoj sudbini će se raspravljati u veljači, a najranije otvaranje je moguće u ožujku. Niti kulturni djelatnici nisu u boljoj poziciji. Državna tajnica za kulturu Andrea Mayer se danas otvoreno obratila kulturnjacima i umjetnicima te je rekla da im ne želi davati lažne nade s datumima otvaranja Do daljenjeg ostaju zatvoreni, a tema je uspostava njihove financijske stabilnosti sa budžetima pomoći.
Unatoč tome što mu podrška pada, Kurz je i dalje optimističan da će se do ljeta sve vratiti u normalu.
Dodao je kako nije pametno raditi kratka otvaranja pod cijenu velikog porasta novozaraženih COVID-om 19. Kao primjer je naveo Južni Tirol koji se otvorio 7. siječnja i danas, samo 10 dana nakon, se ponovno zatvara.
Korona utječe na mentalno zdravlje građana
U razgovoru s Ministrom zdravlja Rudolfom Anschoberom, ukazali smo na problematiku mentalnog zdravlja koje je narušeno uvođenjem strogih mjera. Anschober je rekao kako ministarstvo zdravlja priprema strategiju i rješenje za to pitanje kao bi se spriječile trajne posljedice na ljudske živote i njihov gubitak. Najavljeno je otvaranje specijalnih telefonskih linija za pružanje psihološke pomoći. U suradnji sa liječnicima izradit će se plan koji pruža pomoć i u ordinacijskoj praksi.