Rendžeri aboridžinske skupine Kanyirninpa Jukurrpa Martu su u travnju sasvim slučajno naišli i snimili sjevernu tobolčarsku krticu. Riječ je o životinji koja živi u jednom od najudaljenijih dijelova zemlje i toliko se rijetko vidi da ni tko ne zna koliko ih uopće ima. Kanyirninpa Jukurrpa Martu je skupina koja koristi kulturno i lokalno znanje kako bi se brinula o svojoj zemlji, a njezini su članovi dok su slučajno radili u Velikoj pješčanoj pustinji, koja je oko 1500 kilometara udaljena od Pertha, ugledali ovu neobičnu životinju.
Lokalni stanovnici ju nazivaju kakarratul. Velika je kao dlan, a ima svilenkaste, zlatne pramenove, zdepast rep i noge poput peraja. Ova životinja nema oči, a riječ je o tobolčaru koji gotovo nikada ne izlazi na površinu. Ona živi u tunelima ispod pješčanih dina, a "pliva" odnosno, kreće se pomoću prednjih noga koje koristi kao peraje.
- Svaki puta kad krenemo tražiti sjevernu tobolčarsku krticu, nađemo dokaze da su tamo, ali ih gotovo nikada ne vidimo - kažu rendžeri. Dodaju kako se te životinje vide samo nekoliko puta u svakom desetljeću. Stručnjak za divlje životinje u pustinji Gareth Catt rekao je za New York Times kako je jedan njegov kolega jednom vidio sjevernu tobolčarsku krticu, ali je mislio da je riječ o zamorcu.
- Toliko su neuobičajeni i toliko ih se rijetko vidi da je njihovo postojanje pravi misterij - zaključio je.