Australija je u četvrtak izglasala zakon o zabrani društvenih mreža za djecu mlađu od 16 godina nakon emotivne rasprave na nacionalnoj razini te je postavila presedan za vlasti diljem svijeta jednom od najstrožih regulacija za velike tehnološke kompanije. Zakon prisiljava tehnološke divove poput Mete, vlasnika Instagrama i Facebooka, te TikToka da onemoguće pristup maloljetnicima kako se ne bi suočili s kaznama do 49,5 milijuna australskih dolara (oko 30,5 milijuna eura). Isprobavanje metoda za primjenu zakona će započeti u siječnju, a zabrana će stupiti na snagu za godinu dana.
Zakon o minimalnoj dobi za društvene medije čini Australiju pokusnim kunićem za sve veći broj vlada koje su usvojile ili su iskazale namjeru da usvoje zakone o dobnom ograničenju za društvene mreže zbog zabrinutosti glede njihovog utjecaja na duševno zdravlje mladih ljudi.
Francuska i neke američke savezne države su izglasale zakone o ograničavanju pristupa za maloljetnike bez roditeljske dozvole, no australska zabrana je apsolutna. Potpuna zabrana za mlađe od 14 godina u Floridi se trenutno osporava na sudu na temelju slobode govora.
Usvajanje zakona predstavlja političku pobjedu za laburističkog premijera Anthonyja Albanesa koji se iduće godine suočava s izborima i koji, prema anketama, uživa sve manju podršku birača. Zabrani su se protivili zagovornici privatnosti i neke skupine za dječja prava, no prema najnovijim anketama, zabranu je htjelo 77 posto stanovništva.
Predstavnici Mete, TikToka i X-a, za koje je vlada rekla da će biti pogođeni zabranom, nisu zasad bili dostupni za komentar.