To je to što me zanima!

Assange ima priliku tražiti od Vrhovnog suda da ga sasluša

Osnivač WikiLeaksa Julian Assange dobio je u ponedjeljak priliku da pokuša na britanskom Vrhovnom sudu osporiti odluku o svojem izručenju Sjedinjenim Državama
Vidi originalni članak

Američke vlasti traže izručenje Juliana Assangea (50), rođenog u Australiji, da bi mu sudile po 18 točaka optužnice zbog objave povjerljivih američkih vojnih podataka i diplomatskih dokumenata na WikiLeaksu 2010. i 2011. godine, čime je, kako tvrde, ugrozio ljudske živote.

Visoki sud u Londonu u prosincu je poništio odluku suda niže instance da Assange ne bi trebao biti izručen jer bi zbog problema s mentalnim zdravljem mogao počiniti samoubojstvo.

MEĐUNARODNA AKCIJA Slovenski PEN imenovao je Assangea počasnim članom

Suci su u ponedjeljak odbili dopustiti mu da se izravno žali Vrhovnom sudu na njihovu odluku, ali su zaključili da može zatražiti od Vrhovnog suda da odluči treba li ili ne saslušati njegov slučaj.

To znači da će njegovo izručenje biti odgođeno još mjesecima.

I nema jamstva da će ga sud naposljetku saslušati.

Stella Moris, njegova zaručnica i majka dvojice sinova, ocijenila je da je odluka Visokog suda pobjeda, ali i napomenula da su još daleko od pravde.

AMERIKANCI TRAŽE IZRUČENJE Zamjenik premijera Australije u obrani Assangea: 'Sudite mu u Britaniji, ne izručujte ga SAD-u'

Obećala je da će se boriti sve dok ne bude pušten na slobodu.

Assange je u zatvoru Belmarsh već gotovo tri godine.

Dokumenti objavljeni na WikiLeaksu otkrili su da je američka vojska ubila stotine civila u neprijavljenim incidentima u Afganistanu te da da su iračke snage tijekom rata u Iraku ubile 66.000 civila i mučile zatvorenike.

Idi na 24sata

Komentari 2

  • Usora1 24.01.2022.

    Ovo je najveca sudska blamaza u povijesti…… a da je jos atijskog, slavenskog ili africkog porijekla?

  • urnebes 24.01.2022.

    i ovakvi exportiraju demokracuju po svijetu, ništa čudno od naroda kojima je đon obraz.

Komentiraj...
Vidi sve komentare