Interventna policija blokirala je pristup vladinim uredima, a u blizini trga parkirani su vojni kamioni i raspoređene su jake snage sigurnosti
Tisuće prosvjednika okupile su se u srijedu u glavnom gradu Armenije Erevanu kritizirajući vladin neuspjeh da podrži armenske separatiste u Nagorno Karabahu, pošto se odmetnuta regija morala predati Azerbajdžanu.
Foto: IRAKLI GEDENIDZE/REUTERS
Foto: IRAKLI GEDENIDZE/REUTERS
Prosvjednici su se okupili na središnjem Trgu republike. Mnogi su tražili da premijer Nikol Pašinjan podnese ostavku. Pašinjan je bio na dužnosti u vrijeme poraza od Azerbajdžana 2020., a sada je i doveo do konačnog kolapsa armenskih vlasti u Karabahu.
U ARMENIJI PROSVJEDI
Azerbajdžan: Nagorno Karabah će biti raj. Prekinuli smo vojno djelovanje na području regije...
- Nadamo se da će otići. Bolje je da vođa koji je izgubio rat ode nego da ostane- rekao je 32-godišnji inženjer Harut.
Rekao je da je poraz boli još više kada se uzme u obzir koliko su se dugo Armenci borili za Nagorno Karabah.
Foto: IRAKLI GEDENIDZE/REUTERS
- Borili smo se za to 30 godina, više od 30 godina i sada je sve to uzalud.
Oporbeni političari održali su govore na pozornici kritizirajući Pašinjana, koji je preuzeo vlast u revoluciji 2018. kada se obraćao pristašama na istom tom trgu.
FRANCUSKA POZIVA NA SJEDNICU
Armenci u Nagorno Karabahu tvrde da je poginulo 25 ljudi
Neki prosvjednici bacali su boce i kamenje na premijerov ured na trgu.
Interventna policija blokirala je pristup vladinim uredima, a u blizini trga parkirani su vojni kamioni i raspoređene su jake snage sigurnosti.
Foto: IRAKLI GEDENIDZE/REUTERS
Azerbajdžan je u srijedu zaustavio ofenzivu nakon što su armenske separatističke snage u Gorskom Karabahu pristale na prekid vatre po kojem će to područje biti vraćeno pod kontrolu Bakua.
ESKALACIJA SUKOBA
Rusija pozvala na zaustavljanje krvoprolića u sukobu između Armenije i Azerbajdžana
Pašinjan je zadnjih mjeseci javno optužio Rusiju da ne čini dovoljno kako bi pomogla Armeniji. U utorak je rekao da neidentificirane snage razgovaraju o državnom udaru u Erevanu.
Azerbajdžan je rekao da želi "gladak proces reintegracije" Armenaca u Karabahu i odbacio je armenske optužbe da želi "etnički očistiti" regiju.
Foto: IRAKLI GEDENIDZE/REUTERS
Neki od prosvjednika na trgu rekli su da bi nakon Karabaha na redu mogla biti Armenija, a mnogi su podsjetili na armenski genocid 1915. za vrijeme Osmanskog Carstva.