To je to što me zanima!

Antifašisti u šumi Brezovica zviždali Bandiću i Bošnjakoviću

Na obilježavanje Dana antifašističke borbe u šumi Brezovici predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović i premijer Andrej Plenković nisu došli nego su poslali izaslanike...
Vidi originalni članak

U organizaciji Saveza antifašističkih boraca i antifašista Republike Hrvatske (SABA RH), Sisačko-moslavačke županije i Grada Siska u šumi Brezovici svečano se obilježava Dan antifašističke borbe.

Na obilježavanju Dana antifašističke borbe u šumi Brezovici okupljeni su izviždali gradonačelnika Zagreba Bandića. Predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović i premijer Andrej Plenković nisu došli, nego su poslali izaslanike, javlja N1.

Okupljeni su u jednom trenutku glasno negodovali i na govor izaslanika premijera Plenkovića, ministra Dražena Bošnjakovića. 

"Ovo mjesto nije za strančarenje i rast podjela. Želimo društvo puno tolerancije", poručio je Bošnjaković.

Kao i Bandić i Bošnjaković je doživio zvižduke.

U sklopu svečanosti bit će položeni i vijenci kod spomenika Prvom sisačkom partizanskom odredu.

Prvi sisački partizanski odred od 77 boraca osnovali su pripadnici Komunističke partije u Sisku, na dan kada je nacistička Njemačka napala Sovjetski Savez. Od prvih dana sisački je odred izvodio diverzije, osobito na željeznici. Predvodili su ga zapovjednik Vlado Janjić-Capo i komesar Marijan Cvetković, a njegov pripadnik bio je i pokojni general Hrvatske vojske Janko Bobetko.

U organiziranoj narodnooslobodilačkoj borbi u Hrvatskoj aktivno je sudjelovalo više od 500.000 hrvatskih građana. U postrojbama Narodnooslobodilačke vojske (NOV) borilo se oko 230.000 boraca iz Hrvatske, a na njezinu teritoriju stvorene su 52 brigade, 17 divizija i pet od ukupno 11 korpusa NOV-a.

Habulin: Sve više jača povijesni revizionizam

Predsjednik Saveza antifašističkih boraca i antifašista (SABH) Franjo Habulin podsjetio je kako je na današnji dan prije 77 godina skupina heroja, antifašista formirala partizanski odred kao prvi nagovještaj antifašističkog otpora u Hrvatskoj, u vrijeme kada je nacifašizam u Europi bio u naponu snage. No, dodao je, iako danas živimo u državi koja je zasnovana na vrijednostima antifašizma, te se vrijednosti ne poštuju i sve više jača povijesni revizionizam.

"Iako je država uspostavila Dan antifašističke borbe kao državni blagdan, kojeg li licemjerja i goleme laži. Jer usprkos svemu propagiranom i nepobitnim povijesnim činjenicama u samostalnoj se Hrvatskoj od njezinih prvih dana, kada je bila prisiljena braniti se od novovjekog fašizma, potiče odnos prema fašistima iz Drugog svjetskog rata kao prema domoljubima" rekao je Habulin dodavši kako se njihovi zločini relativiziraju pa čak i negiraju, ponekad s najviših mjesta u državi.

"U današnjoj Hrvatskoj aktualna je vlast pretvorila antifašizam na državnoj razini u privlačno upakirani proizvod izložen u izlogu i namijenjen svijetu. Iz dana u dan suočeni smo sa sve agresivnijom propagandom povijesnih revizionista koji uvjeravaju kako su pravi zločinci bili Titovi partizani, kako je Federativna Jugoslavija u kojoj je Hrvatska sačuvala mnoge bitne značajke državnosti u stvari bila tamnica hrvatskog naroda", rekao je Habulin.

Aktualna vlast dokazat će, ustvrdio je, da je spremna na suočavanje sa istinom o prošlosti jedino pokazujući da shvaća veličinu antifašističke borbe, da prihvaća antifašizam kao trajni, neizbrisivi i nepromjenjivi temelj današnje samostalne Hrvatske i da odaje počast i onima koji su pali u antifašističkoj borbi i žrtvama fašizma.

"Ali, ne govorim o počasti što se odaje jednom ili dva puta godišnje u prigodama poput ove. Govorim o počasti koja se odaje svakodnevnom politikom, ponašanjem iz dana u dan, suzbijanjem povijesnog revizionizma, građenjem budućnosti na zdravim temeljima prošlosti, umjesto da se te temelje sustavno razara i zamjenjuje ruševinama sistema što je globalno poražen prije više od sedam desetljeća", poručio je Habulin. 

'Antifašizam i Domovinski rat u temeljima hrvatske države'

Izaslanik predsjednice Republike Kolinde Grabar-Kitarović međimurski župan Matija Posavec čestitao je svima u njezino ime Dan antifašističke borbe.

"Okupili smo se na mjestu novije hrvatske povijesti, mjestu koje je simbol povijesti antifašističke borbe u Hrvatskoj, mjestu ustanka protiv okupacije, mjestu borbe za slobodu, za pravdu i ravnopravnost, mjestu na kojem su se prije 77 godina na današnji dan okupili mladi i hrabri ljudi odlučni da pruže otpor neprijateljskoj okupaciji i režimu, koji su zajedničkim snagama cijepali Hrvatsku i dijelove teritorija predali tuđinskoj vlasti", istaknuo je Posavec.

Rekao je kako je osnivanjem Prvog sisačkog partizanskog odreda u Hrvatskoj započela organizirana borba za slobodu i mir, a protiv najstrašnije ideologije u povijesti čovječanstva.

"Antifašizam i Domovinski rat u temeljima su moderne hrvatske države. Antifašizam i Domovinski rat ne isključuju jedno drugo i svaka podjela oko povijesnih pitanja u hrvatskoj javnosti loša je za budućnost Hrvatske. Svako stvaranje umjetnih sukoba između onih koji su za antifašističku borbu i onih koji su za Domovinski rat je besmisleno jer jedno s drugim nije u suprotnosti", poručio je Posavec.

Antifašistički pokret razvio se u Hrvatskoj kao nigdje u Europi jer u odnosu na broj stanovnika Hrvatska je sa oko 200.000 boraca potkraj rata imala najmasovniji pokret otpora podnijevši i najveće žrtve. I upravo zbog tih znanih i neznanih heroja nemamo pravo bilo kome dozvoliti da umanjuje veličinu njihove borbe i njihove žrtve, a još ih manje imamo pravo zaboraviti, poručio je izaslanik predsjednice Kolinde Grabar-Kitarović.

'Antifašisti se moraju nastaviti boriti za ideje dobra'

Sisačka gradonačelnica Kristina Ikić Baniček rekla se kako su osnivači Prvog sisačkog partizanskog odreda vjerovali da se bore za vrijednu stvar u koju su bili spremni uložiti i vlastiti život, vjerujući u ideju jednakosti i gradnju pravednog svijeta koja će nadživjeti njih i njihove krvnike.

"Zbog svega toga me je danas sram onih koji govore da se današnjom proslavom bespotrebno vraćamo u prošlost kao što me je sram jer nisam mogla spriječiti da se na samom ulasku u ovu šumu podigne obilježje koje ne služi ničemu drugom nego da pljune na njih i njihovu borbu i život... Na njemu je novcem Katoličke crkve ispisana krivotvorina o izmišljenih i nepostojećih 5000 žrtava brezovičke šume, ne zato što autori tog uratka ne znaju da je to laž već zato da se heroje antifašizma unizi i ponizi pred mjestom na kojem se slavi njihova žrtva", rekla je Ikić Baniček.

Kazala je kako antifašisti moraju nastaviti boriti za ideje dobra. "U uređenoj državi simpatizerima ustaških zločinaca policija bi odmah pružila višemjesečno gostoprimstvo u pritvorskim prostorijama kao što to čine i Republika Austrija i hvala joj na tome. U državi koju vodi HDZ Sabor daje pokroviteljstvo nad tim istim skupim na kojem ta ista austrijska policija, s ciljem očuvanja ustavnog poretka, opravdano uhićuje fašiste i naciste", kazala je Baniček.

"Moramo ideje dobra za koje su oni bili spremni umrijeti nastaviti širiti u društvu bez obzira koliko su snage mraka jake i napreduju. Ako smo desetkovani ili čak prepolovljeni prema nekadašnjem broju, nemao se pravo predati", zaključila je sisačka gradonačelnica.

Na obilježavanju Dana antifašizma u šumi Brezovica bili su i predstavnici diplomatskog zbora, predsjednik SDP-a Davor Bernardić, zagrebački gradonačelnik Milan Bandić, bivši predsjednici Stjepan Mesić i Ivo Josipović, saborski zastupnici Milorad Pupovac, Veljko Kajtazi, Mirando Mrsić, Marko Šimić i drugi.

Na ulazu u šumu Brezovica sudionike je prije početka skupa dočekalo nekoliko pojedinaca s transparentima protiv današnjeg skupa.

Idi na 24sata

Komentari 660

  • tuti fruti 13 24.06.2018.

    L u s t r a c i j a.

  • Usora1 24.06.2018.

    Habulin: "Sve više jača povijesni revizionizam"..... ako revionizmom naziva istrazivanje zlocina o kojima se 45g nije smjelo ptrogovoriti u pravu je. samo presporo jaca, svjedoka komunistickog zuluma je sve manje a zivi akteri tih zlocina i njihovi potomci sto bioloski sto ideoloski i rukama i nogama se bore protiv istine.

  • Usora1 24.06.2018.

    'Antifašisti se moraju nastaviti boriti za ideje dobra' lijepo sroceno, i ako je istina onda bi danas trebali posjetiti stratiste "jazovku" gdje su ubijali svoje ideoloske neprijatelje samo zato sto ne misle kao oni. zaista je krajnje vrijeme da se opredijele za dobre ideje ili da zasute i ne serrruuu vise.... isto vrijedi i za sve koji prikrivaju bilo koji zlocin a velicaju kojekakve "ideje dobra".

Komentiraj...
Vidi sve komentare