“U našem trećem mandatu fokus ulaganja stavit ćemo na Hrvatsku ratnu mornaricu jer želimo da Hrvatska kao mediteranska zemlja ima snažnu mornaricu”, rekao je Plenković, rezimirajući svoj sastanak s glavnim tajnikom NATO-a Markom Rutteom.
Plenković je u srijedu uoči samita EU-zapadni Balkan imao niz bilateralnih sastanaka - s Rutteom, predsjednikom Europskog vijeća Antonio Costom, predsjednicom Europskog parlamenta Robertom Metsolom i visokom predstavnicom za vanjsku i sigurnosnu politiku Kajom Kallas.
Govoreći o sastanku s Rutteom, Plenković je rekao da će Hrvatska sljedeće godine prijeći 2 posto BDP-a izdvajanja za obranu, od čega će 30 posto biti namijenjeno za modernizaciju oružanih snaga. Rekao je da je riječ o zamjeni stare istočne tehnologije novom zapadnom koja je kompatibilna s NATO-om. Rekao je da je razgovarao i NATO-ovoj aktivnosti za sigurnosnu i obučnu potporu Ukrajini (NSATU), koja se odvija u Wiesbadenu, u Njemačkoj.
Hrvatska vlada je predložila da i Hrvatska sudjeluje u toj aktivnosti slanjem nekoliko časnika u Wiesbaden, ali je predsjednik i zapovjednik Oružanih snaga Zoran Milanović odbio dati suglasnost tvrdeći da se tako NATO uvlači u rat u Ukrajini.
“Do sada je čak 26 država članica poslalo svoje časnike u Wiesbaden, a Rutteu sam rekao da ćemo se toj temi vratiti kasnije jer se još nisu stekli uvjeti za glasanje”, rekao je Plenković.
“Zbog Milanovićeva protivljenja ispadamo kao onaj saveznik koji ima rezerve u pogledu pomoći Ukrajini, dok mi to radimo i želimo pomagati i bilateralno i multilateralno”, dodao je hrvatski premijer.