Čelnik obavještajnog odbora američkog Zastupničkog doma u srijedu je priopćio kako je to tijelo svim članovima Kongresa dalo informacije o neodređenoj „ozbiljnoj prijetnji za nacionalnu sigurnost” za koju izvori tvrde da je povezana s Rusijom.
- Od predsjednika Bidena tražim da deklasificira sve informacije vezane za tu prijetnju da bi Kongres, vlada i naši saveznici mogli otvoreno razgovarati o djelovanju kako bi se na nju odgovorilo - priopćio je zastupnik republikanaca Mike Turner.
Nije dao više informacija, a njegov ured još nije komentirao to priopćenje.
Dva upoznata izvora rekla su Reutersu da su te informacije povezane s Rusijom i njezinim djelovanjem u svemiru. Naime, prema obavještajnim podacima, Rusi imaju u planu postaviti nuklearni protusatelitski sustav u svemiru. Obavještajni izvori ne govore je li riječ o nuklearnom oružju ili oružju s nuklearnim pogonom, piše CNN.
Sustav je i dalje u razvoju i još nije u orbiti, tvrde američki dužnosnici upoznati s obavještajnim podacima. Nije jasno koliko je tehnologija napredovala. Drugi američki dužnosnik rekao je za CNN da prijetnja ne uključuje oružje koje bi se koristilo za napad na ljude. Ipak, nekoliko viših članova Kongresa izvijestilo je u da ove informacije one ne predstavljaju neposrednu prijetnju SAD-u ili njegovim interesima.
Dok su članovi Kongresa umanjivali važnost prijetnje, protusatelitsko oružje postavljeno u orbitu oko Zemlje predstavljalo bi značajnu opasnost za američke nuklearne zapovjedne i kontrolne satelite, rekao je Hans Kristensen, direktor Projekta nuklearnih informacija pri Federaciji američkih znanstvenika.
SAD se oslanja na takve satelite, a koje je Kristensen nazvao "esencijalnim", kako bi osigurale stalnu kontrolu nad svojim nuklearnim arsenalom. Druge su zemlje u prošlosti testirale protusatelitsko oružje, ali ovo bi sada bila eskalacija, dodao je Kristensen.
SAD je jasno stavio do znanja da će reagirati "vrlo snažno" na napad na svoje nuklearne zapovjedne i kontrolne satelite.
- Ako je orbitalan, to je nova razina prijetnje, bilo da je nuklearna ili ne - upozorio je Kristensen, koji je dodao da bi čak i konvencionalno oružje na orbitalnom protusatelitskom sustavu moglo predstavljati značajnu prijetnju SAD-u.
ABC News prvi je izvijestio da se obavještajni podaci odnose na rusku svemirsku nuklearnu sposobnost.
Rusija je godinama tražila protusvemirske sustave dizajnirane da neutraliziraju američke vojne i komercijalne svemirske sustave, prema izvješću Obrambene obavještajne agencije (DIA) iz 2022. o svemirskoj sigurnosti.
Rusija je 2020. testirala svemirsko protusatelitsko oružje sa sofisticiranim orbitalnim sposobnostima koje bi moglo imati dvostruku svrhu: moglo bi opsluživati i 'špijunirati' prijateljske satelite, a istovremeno imati sposobnost napada na neprijateljske satelite.
Pokušaj lansiranja protusatelitskog sustava s nuklearnim oružjem u svemir prekršio bi Ugovor o svemiru iz 1967., koji izričito zabranjuje "bilo kakve objekte koji nose nuklearno oružje ili bilo koju drugu vrstu oružja za masovno uništenje" u orbiti.
Republikanski i demokratski čelnici Senatskog odbora za obavještajne poslove u zajedničkoj su izjavi naveli da su pratili obavještajne podatke, ali da bi ih bilo teško deklasificirati bez razotkrivanja osjetljivih izvora i metoda.
Podsjetimo, nakon višemjesečnog natezanja američki Senat odobrio je paket pomoći u vrijednosti od 95 milijardi dolara za Ukrajinu, Izrael i Tajvan. Bivši predsjednik Donald Trump javno je podržao članove Republikanske stranke koji su se protivili paketu. Također je izjavio kako će ohrabriti Rusiju da "učini što god hoće".