Stanje unesrećenog američkog speleologa Marka Dickeya u jami Morca u Turskoj je stabilno, objavili su danas sredinom dana iz HGSS-a. Također, danas je dvoje spašavatelja HGSS-a iz Hrvatske počelo sa spuštanjem u jamu, sve u sklopu akcije spašavanja speleologa kojem je pozlilo prilikom istraživanja jame Morca u gorju Taras na tisuću metara dubine, javljaju iz HGSS-a.
Da se njegovo stanje poboljšalo pišu i iz Bugarske službe za spašavanje koji sudjeluju u akciji spašavanja.
- Može sam hodati, krvarenje je stalo. To će uvelike olakšati rad spasiocima jer će se izvlačiti u skučenim područjima bez nosila i može pomoći u pomicanju - navode te dodaju da su uspostavili kabelsku telefonsku vezu na 1040 metara dubine, a informacije primaju u realnom vremenu.
Bugarski tim spašavatelja ponovno će tehnički opremiti jamu od 700 do 900 metara dubine, a u tijeku je i rješavanje problema dosave pitke vode kao i komunikacija putem mobilnih i satelitskih uređaja zbog nepostojanja ili vrlo lošeg signala, pišu iz HGSS-a.
Unesrećeni speleolog Mark Dickey zahvalio je turskoj vladi na brzom odgovoru i medicinskoj opremi.
- Znam da mi je brza reakcija turske vlade da mi nabave medicinske potrepštine koje su mi trebale spasila život. Bio sam vrlo blizu ruba kad mi se Jessica (op. a. zaručnica) javila. Veselim se suradnji sa svima kako bih se sigurno izvukao uz njihovu pomoć.
Snimku su objavile turske vlasti.
Podsjetimo, američkom speleologu je pozlilo u nedjelju ujutro na 1120 metara dubine tijekom međunarodne istraživačke speleološke ekspedicije. Bio je jedan od vodećih ljudi koji su pokušali doći do dna te zasad treće po dubini jame u Turskoj. Kako je za 24sata rekao Dinko Novosel, predsjednik Europske speleospasilačke asocijacije (ECRA), odmah su išla dva poziva u pomoć.
- Prvi su dobile lokalne snage u Turskoj, a zatim je pozvana i ECRA. Već u ponedjeljak ondje je bio tim iz Mađarske te je do njega stigla liječnica - rekao nam je Novosel.