Američke obavještajne agencije pregledavaju veliku količinu genetskih podataka koji bi mogli biti ključni za otkrivanje podrijetla korona virusa - čim ih uspiju dešifrirati. Ovaj divovski katalog informacija sadrži genetske nacrte uzete iz uzoraka virusa proučavanih u laboratoriju u Wuhanu u Kini, a mnogi vjeruju da je upravo taj laboratorij izvor epidemije Covid-19, ekskluzivno doznaje CNN.
Zasad je nepoznato kako su američke tajne službe došle do tih podataka, ali takve baze podataka, piše CNN, obično su povezane na razne cloud tehnologije, pa postoji vjerojatnost da su podaci hakirani. Obavještajci će za dešifriranje te goleme količine sirovih podataka koristiti superračunala nacionalnog laboratorija Odjela za energiju.
Povrh svega toga, obavještajci su dobili rok od 90 dana sve pregledaju i nađu informaciju kako se virus prenio sa životinje na čovjeka, odnosno je li virus nastao prirodnim putem ili je 'pobjegao' iz laboratorija.
Istražitelji su dugo vremena tražili genetske podatke 22.000 uzoraka virusa koji su se proučavali u wuhanskom laboratoriju. Amerikanci tvrde da Kinezi sve te podatke uklonili sa mreža u rujnu 2019. godine i otada ih odbijaju dati, uključujući i podatke o ranim slučajevima korona virusa.
Upravo zato neki znanstvenici sumnjaju da će se među ovim podacima naći nešto što se već ne zna, a izvori bliski istražiteljima kažu da će i nakon što se pregledaju svi ovi podaci možda i dalje ostati nejasno što je točno bio uzrok epidemije. Naime, iako većina znanstvenika vjeruje da se virus proširio prirodnim putem, odnosno prijenosom sa životinje na čovjeka, do danas nije otkriveno tko je bio 'originalni domaćin' virusa, tj. s koje životinje se virus proširio dalje.