The Wall Street Journal (WSJ) početkom siječnja objavio je članak u kojem je naveo da je Elon Musk (52) tijekom karijere koristio različite opijate - kokain, ecstasy, LSD, marihuanu i 'magične' gljive. Dio investitora u tvrtke najpoznatijeg poduzetnika današnjice je, kako navode, zabrinut jer se sve češće viđa kako rekreativno koristi nazalni sprej s ketaminom koji popravlja raspoloženje.
Danas je WSJ donio nastavak priče o Muskovom koketiranju s drogama, ali kao ozbiljniju financijsku, pravnu i etičku analizu kroz koju konstatiraju da su članovi odbora Tesle i SpaceX-a osobno i financijski povezani s najpoznatijim milijarderom, te su zbog kombinacije osobnih interesa i Muskove karizme podložni prihvaćanju odluka s izuzetnom financijskom težinom, koje im sugerira Musk, ali ne čine ništa po pitanju širenja (ne)kulture zloupotrebe droga/lijekova, prenosi Bloomberg.com.
Dio dioničara Tesle postavlja pitanje jesu li postojeći članovi odbora, koji bi morali nadzirati Elona Muska, doista neovisni. Nova priča WSJ-a ima ekstremnu težinu jer stiže samo nekoliko dana po presudi suda u Delawareu, koji je srušio odobrenje odbora Tesle za nagradu Musku za poslovanje od 55,8 milijardi dolara(!), koje je kontroverzni poslovni guru navodno namjeravao iskoristiti za razvoj umjetne inteligencije. Tako ogromna nagrada bila je pomalo suspektna jer je komentirajući zadnje kvartalne rezultate Musk priznao da očekuje usporavanje rasta prodaje, kao i sve žešću konkurenciju, što je povuklo cijenu dionica prema dolje.
Problem je s međusobnim odnosom Elona Muska i članova odbora Tesle i SpaceX prema tezama WSJ-a u tome što su članovi odbora bili svjesni Muskove zloupotrebe opijata, ali nisu adekvatno reagirali, iako kompanije koje nadziru imaju raspisana pravila koja ne toleriraju korištenje droga. Prema više medijskih izvještaja poseban problem je to što je Musk unutar kompanija počeo graditi kulturu konzumacije opijata; bogataš je de facto svojim primjerom kao ‘uzor‘ poticao subordinirane direktore da i oni konzumiraju opijate.
Više medija piše kako je Musk na partyima uočen da rekreativno koristi nazalni sprej s ketaminom, kao tekući ekstazi iz bočice za vodu. Ketamin je tzv. disocijativni anestetik koji ima halucinogene i sedativne učinke.
Poseban je problem za dio investitora u Muskove kompanije s članovima odbora osim financijske povezanosti i ovisnosti o Musku, i teza da su neki od njih zajedno s Muskom konzumirali opijate.
Prvi specijalni izvještaj WSJ-a o Muskovom problemu s opijatima, koji je objavljen, 6. siječnja, slavni poduzetnik komentirao je arogantno na svojoj društvenoj mreži X.
'Što god činim, očigledno činim dobro!'
Dio obožavatelja Muska prihvatio je retoriku prema kojem je percepcija uspješnosti sasvim adekvatni alibi za zloupotrebu opijata, dok su potencijalni sukob interesa u odnosima s članovima odbora ignorirali kao važno pitanje. No, sama presuda suda kojom je srušen Muskov zahtjev za neobično visoku nagradu od 55,8 milijardi dolara govori da će ubuduće Musk morati ponuditi ozbiljnije odgovore.