Američka gospodarska komora u Hrvatskoj (AmCham) predstavila je prijedlog dodatnih mjera za pomoć hrvatskom gospodarstvu uslijed epidemije korona virusa.
- Smatramo da je nužno mjere usmjeriti na očuvanje likvidnosti poslovnih subjekata, zadržavanje zaposlenosti odnosno radnih mjesta, osiguravanje opskrbnog lanca poduzetnika, stimulaciju potrošnje nakon krize te porezna olakšanja - rekla je Andrea Doko Jelušić, izvršna direktorica AmCham-a, dodavši kako su AmCham-ove mjere pripremljene u skladu s donesenim mjerama Vlade Republike Hrvatske te prema dobrim praksama drugih zemalja.
Za osiguranje likvidnosti AmCham predlaže, među ostalim, i uspostavljanje državnih zajmova i garancija HBOR-a (u vrijednosti oko 10% BDP-a sukladno iskustvima drugih zemalja); osnivanje fondova sredstava za industrijske sektore najjače pogođene krizom (npr. turizam); osiguranje sredstava za mala i srednja poduzeća s narušenom likvidnošću kroz odobrenje kreditnih linija uz obavezu povrata u roku od 2 godine te kamatnu stopu od 0% (prema uzoru na Češku) - navode u AmChamu.
Također predlažu uvođenje skraćenog radnog vremena, obavezno korištenje godišnjeg odmora za vrijeme krize, subvencioniranje plaća radnicima u privatnom sektoru (model Austrije i Slovenije), te otpis poreza na dohodak i doprinosa tijekom kriznog razdoblja, a sve to kako bi se sačuvala radna mjesta.
- Izuzetno je bitno i osigurati nesmetani protok roba, repromaterijala i ključnih sirovina koje su potrebne za proizvodnju industrijama od trenutno strateškog značaja i izvoznicima, odnosno pronaći način na koji osigurati da strateškim poduzećima ne nedostaje sirovina, repro materijala i sl. - naglasila je Doko Jelušić te dodala da AmCham već radi i na dodatnom prijedlogu mjera koje bi mogle ublažiti negativne učinke koronavirusa na gospodarstvo i pomoći poduzetnicima da lakše prebrode nadolazeći period.
S obzirom na trenutne okolnosti te nepogode koje su pogodile Zagreb, AmCham dodatno predlaže da se donese Odredba o izuzimanju isporuka bez naknade bolnicama i znanstvenim/obrazovnim institucijama od oporezivanja Porezom na dodanu vrijednost koja bi omogućila da se poduzetnici lakše odlučuju na donacije opreme bolnicama te znanstvenim/obrazovnim ustanovama, te doprinijela obnovi i pomoći tijekom ovog kriznog razdoblja.
Svoje preporuke za pomoć gospodarstvu AmCham objavio je na svojim stranicama.