Protesti su zahvatili Iran i žene spaljuju svoje hidžabe nakon smrt Mahse Amini prošli tjedan, koja je preminula nakon što ju je uhitila takozvana "moralna policija". Udruge za ljudska prava kažu da ih je najmanje 8 ubijeno. Sinoć sam planirala pitati iranskog predsjednika Raisija o svemu tome i još mnogo toga, piše u objavi ppoznata CNN-ova novinarka Christiane Amanpour kojoj je iranski predsjednik, Ebrahim Raisi, otkazao intervju u New Yorku nakon što je odbila na njegov zahtjev nositi maramu.
Pogledajte video:
Nijedan prethodni Iranski predsjednik nije to zahtijevao
Amanpour je objasnila kako je zahtjev odbila jer su se nalazili u New Yorku, gdje ne postoji zakon ili tradicija obaveznog nošenja marame.
- Predsjedniku Raisiju ovo je trebao biti prvi put da daje intervju na tlu SAD-a, tijekom njegovog posjeta . Nakon tjedana planiranja i osam sati postavljanja prevoditeljske opreme, svjetla i kamere, bili smo spremni. Ali od predsjednika Raisija ni glasa. Nakon 40 minuta došao je pomoćnik i rekao da predsjednik želi da nosim maramu, jer su sada sveti mjeseci Muharrema i Safa, što sam ja odbila - kaže Amanpour.
Naglasila je kako nijedan prethodni Iranski predsjednik nije to zahtijevao kada ih je intervjuirala izvan Irana, ali Raisiji je inzistirao i odbio dati intervju.
- Rekla sam da ne mogu na to pristati pa smo otišli. Intervju se nije dogodio, a ljudi u Iranu nastavljaju protestirati, mnogi su i ubijeni. Ovo je važan trenutak i trebalo se o tome razgovarati - zaključila je Amanpour uz fotografiju na kojoj sama sjedi u studiju.
Prosvjedi diljem Irana zbog smrti Mahse Amini
Podsjetio, protesti su počeli diljem Irana nakon smrti 22-godišnje Mahse Amini, a žene su u znak protesta šišale kosu i palile hidžabe.
Mahsa Amini s bratom je bila u posjetu glavnom gradu Irana Teheranu. Tamo ih je presreo posebni policijski odred, takozvana 'moralna policija'. Smatrali su kako Mahsa nije dovoljno pokrivena. Po njima, nosila je 'neprikladan hidžab'. Unatoč protivljenju njezina brata, odvedena je u postaju.
Njemu su rekli kako će je pustiti nakon sat vremena 'edukacije'. Ali to se nije dogodilo... Policija je objavila da je 22-godišnjakinji pozlilo tijekom vikenda dok je bila pritvorena u ćeliji s drugim ženama. Od toga je, tvrdi policija, preminula.
Brojne udruge za zaštitu ženskih prava sumnjaju u policijski izvještaj i tvrde kako ju je policija pretukla i mučila što su potvrdili svjedoci.
Prosvjedi su počeli prvo u Kurdistanu odakle je Mahsa porijeklom, a Reuters je objavio kako je policija tamo zaustavljala prosvjednike pucnjavom. Nevladina organizacija Iran Human Rights prošlog četvrtka je objavila kako je u dosadašnjim prosvjedima ubijen najmanje 31 civil.
Prosvjedi zbog smrti Amini najveći su u Iranu od 2019. Najviše ih je na kurdskom sjeverozapadu države, no proširili su se na prijestolnicu i na najmanje 50 gradova diljem zemlje.