Britansko-libanonska odvjetnica Amal Clooney pomogla je Međunarodnom kaznenom sudu da analizira dokaze koji su doveli do zahtjeva za nalogom za uhićenje najviših izraelskih dužnosnika i čelnika Hamasa zbog ratnih zločina počinjenih tijekom sedmomjesečnog rata u Gazi. Odvjetnica za ljudska prava objavila je to na internetskoj stranici Zaklade za pravdu Clooney koju je utemeljila sa suprugom američkim glumcem Georgeom Clooneyem.
I ona i zaklada ranije su bile kritizirane na društvenim mrežama jer nisu govorili o civilnim žrtvama u Gazi.
Clooney je rekla da ju je tužitelj Karim Khan zamolio da se pridruži stručnom panelu koji će "procijeniti dokaze o sumnji za ratne zločine i zločine protiv čovječnosti u Izraelu i Gazi".
Izjava je objavljena istog dana kada je Khan objavio da traži naloge za uhićenje izraelskog premijera Benjamina Netanyahua i ministra obrane Yoava Gallanta, kao i najviših vođa Hamasa.
"Unatoč našim različitim osobnim pozadinama, naši pravni zaključci su jednoglasni", rekla je Clooney, dodajući da postoje "razumni razlozi za vjerovanje" da su Hamasovi Yahya Sinwar, Mohammed Deif i Ismail Haniyeh sudjelovali u "uzimanju talaca, ubojstvima i zločinima seksualnog nasilja".
Što se tiče Netanyahua i Gallanta postoje "razumni razlozi za vjerovanje" da su njih dvojica odgovorni za "izgladnjivanje kao metodu ratovanja, ubojstva, progon i istrebljenje".
Khan je zahvalio Clooney u svojoj izjavi kojom je objavio odluku o traženju naloga za uhićenje.
Dok su Hamas, Izrael i Sjedinjene Države osudili rad tužitelja, stručnjaci su napisali da se "jednoglasno slažu da je rad tužitelja bio temeljit, pošten i utemeljen na zakonu i činjenicama".
Tužitelja ICC-a podržao je i bivši predsjednik Međunarodnog suda za bivšu Jugoslaviju Amerikanac Theodor Meron.
Clooney je napisala da je sudjelovala u radu panela jer "vjeruje u vladavinu prava i potrebu zaštite života civila".
"Zakon koji štiti civile u ratu razvijen je prije više od 100 godina i primjenjuje se u svakoj zemlji svijeta bez obzira na razloge sukoba."
Kina: Nadamo se da će ICC biti objektivan i nepristran
Kina je u utorak priopćila kako se nada da će Međunarodni kazneni sud (ICC) zadržati "objektivan" stav nakon objave da se traže tjeralice za čelnike Izraela, uključujući premijera Benjamina Netanyahua, i Hamasa za ratne zločine počinjene tijekom sedmomjesečnog rata u Gazi.
“Nadamo se da će ICC zadržati svoju objektivnu i nepristranu poziciju i provoditi svoje ovlasti u skladu sa zakonom”, rekao je glasnogovornik ministarstva vanjskih poslova Wang Wenbin, pozivajući na prekid “kolektivnog kažnjavanja palestinskog naroda”.
Upitan o tome u utorak Peking je rekao da postoji "veliki konsenzus unutar međunarodne zajednice da se odmah zaustavi rat u Gazi i okonča humanitarna kriza palestinskog naroda".
"Kina je uvijek bila na strani pravde i međunarodnog prava po pitanju Palestine", rekao je Wang, dodajući da Peking podržava "napore za promicanje sveobuhvatnog, pravednog i trajnog rješenja za palestinsko pitanje".