Od 16. ožujka kada je Nacionalni krizni stožer zbog korona virusa proglasio izvanredne uvjete, privatni dječji vrtići Grada Zagreba našli su se u problemu. Iako su se već brojni gradovi očitovali na ovaj ili onaj način kako bi podržati spas svih svojih privatnih vrtića od zatvaranja, Grad Zagreb se o načinima podrške svojim vrtićima još uvijek nije izjasnio. Od datuma proglašenja izvanrednih mjera, koje su vrtićima onemogućile uredno poslovanje, čeka se bilo kakva informacija Grada Zagreba o oblicima financijske podrške privatnim vrtićima kako bi opstali u svom poslovanju do završetka izvanrednih uvjeta u kojima su se našli. U razgovoru s nekim vlasnicima privatnih vrtića saznali smo da je zbog straha od socijalnih kontakata najveći broj roditelja povukao svoju djecu iz vrtića.
- Privatni sektor Grada Zagreba ima 900 zaposlenika i 5000 djece o kojima je Grad do sada skrbio nepopularnom mjerom koja je dovela do toga da vrtići nemaju mogućnosti uštede dijela sredstava koja bi im pomogla u izvanrednim uvjetima poslovanja. Zbog toga smo trenutno potpuno nemoćni održati se samostalno. Skupština Grada Zagreba je 2013. donijela lošu i nepopularnu mjeru kojom će privatni i vjerski vrtići biti financirani prema kriteriju prisutnog, a ne upisanog djeteta u vrtić. Mjera je još manje razumna ako znamo da svi vrtići moraju imati broj zaposlenika u skladu s brojem upisane djece. Tako vrtići godinama podnose gubitke u ljetnim mjesecima (srpanj i kolovoz), u kojima je prisutan najmanji broj djece. Tom odlukom prinuđeni smo na razne odluke, pa i onu u kojoj roditelj plaća puni iznos svog dijela do pune ekonomske cijene. Štitimo svoje poslovanje i plaće odgojitelja zbog ove diskriminirajuće odluke kojom se stječe dojam da su neka djeca važniji od druge djece. Samo zato što su ih roditelji odlučili upisati u privatni vrtić - objašnjava nam jedna od ravnateljica i ističe da se već sada susreću s ispisom djece roditelja koji ne vide svrhu plaćanja vrtića koji ionako ne koriste. U isto vrijeme, tvrde ravnateljice, svoju djecu žele vratiti u vrtić kada sve ovo prođe. Hoće li privatni vrtići imati rješenje kojim će im osigurati daljnji rad pitanje je koje u ovom trenutku muči ravnateljice privatnih vrtića.
'Grad Zagreb će, kao i do sada, podržavati rad privatnih vrtića'
Osvrnuli su se i na mjere koje trenutno predlaže Vlada RH u dijelu očuvanja radnih mjesta.
- Pohvaljujemo inicijativu Vlade RH, ali bojimo se onog dijela u kojem ćemo nakon dobivenih mjera tri mjeseca morati davati plaće bez mogućnosti otpuštanja zbog pada poslovanja. Što ćemo ako nam roditelji neće plaćati i ako Grad Zagreb neće subvencionirati roditelje ukidanjem odluku Skupštine iz 2013.? Bez odluke da će sve roditelje privatnih i vjerskih vrtića sufinancirati u punom iznosu subvencije neovisno o broju dana dolaska djeteta, nećemo moći donijeti odluku kojom pružamo potporu roditeljima oslobađajući ih ugovorne obveze plaćanja vrtića dok god dijete nema mogućnost dolaska u vrtić. U suprotnom, već smo sada svjesne da je nastavak našeg postojanja upitan, te da nemamo nikakve mogućnosti nastavka svog poslovanja bez jasne potpore Grada - zaključuju sve ravnateljice s kojima smo razgovarali.
Iz Gradskog ureda za obrazovanje na naš su upit kratko odgovorili kako će Grad Zagreb, kao i do sada, podržavati rad privatnih i vjerskih dječjih vrtića.
"Slijedom Vašeg upita o subvenciji privatnih i vjerskih dječjih vrtića u Gradu Zagrebu tijekom epidemije korona virusa, slobodni smo izvijestiti da će Grad Zagreb, kao i dosad, podržavati rad privatnih i vjerskih dječjih vrtića. Međutim, smatramo nužnim da se, uz postojeću podršku Grada Zagreba, osnivači privatnih i vjerskih dječjih vrtića uključe i u mjere Vlade Republike Hrvatske za očuvanje radnih mjesta. Slobodni smo također izvijestiti da je Grad Zagreb privatnim i vjerskim dječjim vrtićima kao znak podrške u trenutnoj situaciji danas žurno isplatio subvencije za mjesec veljaču 2020. godine" - stoji u odgovoru koji potpisuje pročelnik gradskog ureda za obrazovanje Ivica Lovrić.