Nema novih zaraženih, za sad samo 10. Vjerujem da je to upravo zahvaljujući našim mjerama i cijelom sustavu, istaknuo je ministar zdravstva Vili Beroš u četvrtak ujutro uoči sjednice Vlade izrazivši nadu da će ova kriza trajati što kraće i da će toplije vrijeme utjecati na virus.
- Mi smo u drugačijem položaju nego druge zemlje, talijansko gospodarstvo sad trpi enormne gubitke i upravo na ovaj način, sprječavajući širenje bolesti, mi se borimo ustvari i za hrvatsko gospodarstvo - rekao je.
Organizirane zemlje, uključujući i neke svjetske banke, dodao je, razmišljaju i o uvođenju povoljnijih kamata kredita.
- Riječ je o globalnoj ugrozi, Hrvatska tu nije izolirana, ali se borimo da ugroza bude čim manja i da stvar držimo pod kontrolom - istaknuo je Beroš.
Nove mjere imaju spremne, dodao je, ali nema potrebe da ih još aktiviraju i govore o njima.
- Nema potrebe uznemiravati javnost i odgovorno tvrdim da je niz drugih mjera spremno za aktivaciju u onom trenutku kada epidemiološka situacija u Hrvatskoj bude takva da to zahtijeva - rekao je.
U Italiji su zatvorili i sve škole, a ministar poručuje kako je bilo kakva njihova mjera, s obzirom na dramatičnu situaciju u toj zemlji, nama od velike pomoći. Poručuje da se kod nas sigurno neće zatvarati ukoliko epidemiološka situacija ostane ovakva.
- Ako ona eskalira, primijenit ćemo ono što je potrebno pa i zatvoriti škole. Ministrica Divjak je rekla da su osigurali alternativne načine adekvatnog školskog programa putem interaktivne internet nastave. Dakle, razmišljamo čak i o tome ako će biti potrebe - rekao je.
Generalne zabrane javnih okupljanja, istaknuo je, i dalje nema.
- Ukoliko je riječ o događanju na koji dolaze strani državljani iz regija koje su zaražene, tada se apsolutno predlaže veći oprez. No, ukoliko je riječ samo o hrvatskim državljanima, onda ne postoji rizik jer je epidemiološka situacija u Hrvatskoj pod nadzorom. Imamo tri žarišta, većina tih bolesnika su kontakti prvih izoliranih i situacija je jako dobra - rekao je.
Vozači koji na dnevnoj bazi prelaze granicu potencijalna su opasnost, rekao je, no prema njima se postupa s adekvatnom pozornošću.
- Moraju se javljati epidemiolozima, izdaju im se rješenja o zdravstvenom nadzoru. Nema znakova jače ugroze u tom smislu. Iz sata u sat pratimo situaciju - rekao je naglasivši kako svi ti vozači obavezno moraju imati zaštitnu opremu.
Na sjednici je ministar predstavio aktualnosti oko korona virusa.
- Jutros imamo u 95.484 oboljelih, od kojih je 15.054 izvan Kine. 3286 smrtnih je slučajeva, od čega je 271 izvan Kine. U Europi imamo 4370 oboljelih i 114 smrtna slučaja - naveo je ministar Beroš dodavši kako po broju bolesnika u Europi prednjače Italija, Njemačka, Francuska te Španjolska.
Što se tiče Hrvatske, do jučer do 23 sata testirana je 251 osoba, a od toga je 10 zaraženih- tri u Zagrebu, pet u Rijeci, dva u Varaždinu. Postotak zaraženih u odnosu na broj testiranih je, dodao je, 3,98 posto.
- Njihovi kontakti su ubrzo detektirani i stavljeni pod nadzor. Ova epidemiološka slika je obećavajuća jer se radi o samo tri žarišta - rekao je i podsjetio na strogu preporuku zdravstvenim ustanovama da idućih mjesec dana odgode pružanje usluga onima koji dolaze iz zemalja zahvaćenima korona virusom.
Apelirao je na građane koji su bili u Kini, Hong Kongu, Japanu, Singapuru, Južnoj Koreji, Iranu te talijanskim zahvaćenim pokrajinama da ne idu na javna okupljanja.
- Mi činimo sve kako bi se eventualni gubitci smanjili na najmanju moguću mjeru - dodao je ministar unutarnjih poslova Davor Božinović.
Nakon što je u medijima vidio izjave ministra Beroša i ministrice obrazovanja Blaženke Divjak o mogućnosti zatvaranja škola i provođenja online nastave, premijer Andrej Plenković malo ih je 'pecnuo' zbog toga i naglasio kako nema nikakve odluke o tome.
- Pratimo situaciju, sve što poduzimamo je trezveno, razborito, odgovorno, transparentno i informativno i nema nikakvih drugih mjera - poručio je.
Ministar Beroš pojasnio je premijeru kako je to naznačeno samo kao teoretska mogućnost u slučaju progresije kliničke slike.
- Htjeli smo naglasiti da čak i u tim okolnostima imamo rješenja, ali to je daleko od realizacije - rekao je Beroš.
Ministar financija Zdravko Marić ponovio je kako je u ovom trenutku zaista teško predvidjeti efekte ove zdravstvene krize.
Prihodi od poreza na dodanu vrijednost i ukupni priohodi u prva dva mjeseca ispunjavaju se očekivanom dinamikom, istaknuo je dodavši kako je u prva dva mjeseca vidljiv porast broja izdanih računa i vrijednosti računa.
- No kada se fokusiramo samo na zadnji tjedan veljače, tjedan nakon izbijanja, vidljiv je porast broja izdanih računa od 0,6 posto, a vrijednost računa za gotovo devet posto. A efekti se vide u dvije djelatnosti - to su trgovina na malo i veliko, koja bilježi pad broja izdanih računa od 2,4 posto, a vrijednost računa je u porastu za 1,3 posto te djelatnost turizma, koji bilježi smanjenje broja izdanih računa za oko sedam posto, a vrijednost računa oko 10 posto - rekao je.
Ministar turizma Gari Cappelli istaknuo je kako je danas 26.500 turista u Hrvatskoj.
- Još uvijek smo na razini prošlogodišnjih brojki - rekao je dodavši kako se zadnjih tjedan dana osjeća pad.
- Vrlo važni su prvomajski praznici - rekao je naglasivši kako zadnja dva, tri dana nema novih rezervacija, ali nema ni otkazivanja rezervacija za period od lipnja do rujna.
- Ukoliko dođe do zaustavljanja u idućih 30 dana, mi možemo još uhvatiti neki ritam prošle godine - dodao je.