Govoreći o mutacijama i novim sojevima, ravnatelj HZJZ-a Krunoslav Capak izvijestio je da dosad imamo 11 potvrđenih slučajeva britanskog soja koronavirusa i dodao da je HZJZ uveo screening test na nove varijante.
- Jučer smo testirali 17 uzoraka, od kojih imamo 10 sumnji na ovu varijantu virusa i sve smo ih uputili u Infektivnu kliniku na potvrdu - rekao je.
POGLEDAJTE VIDEO
U HZJZ-u u ovom trenutku, dodao je, imaju kapaciteta da nekoliko desetaka tih testova dnevno naprave.
Što se tiče varijante za koju se čeka potvrda o tome radi li se o brazilskom soju, Capak je istaknuo kako se radi o osobi koja se testirala u HZJZ-u i bila pozitivna, a da su s instituta Ruđer Bošković u tom uzorku našli mutaciju, koja ne dokazuje da je to brazilski soj.
- U razmjeni smo informacija i ja to ne bih nikako nazvao brazilskim sojem. Možda će taj soj nositi ime hrvatski, jer je to mutacija koja se može naći kod drugih novih varijanti - kazao je.
Upitan jesu li i novinari dio rizičnih skupina koje bi se trebale prije cijepiti protiv Covida-19, Capak je rekao da novinari svakako spadaju u prioritetne skupine, ali ne na način kako to jesu starije osobe ili kronični bolesnici.
- Novinari spadaju u onu skupinu radnika u koju spadaju i stjuardese, radnici na aerodromima gdje ljudi masovno dolaze iz drugih zemalja... Ima čitav niz takvih zanimanja koje će biti prioritetne i mi ćemo razgovarati o tome kad za to dođe vrijeme. Imamo zahtjev od HND-a da se razmotri rizik i da se novinare stavi među prioritete kad se završi ova druga faza cijepljenja - rekao je Capak.
Capak: 'Do kraja ožujka će biti nešto više od 700.000 doza'
Naveo je i koliko novih doza kojeg cjepiva očekujemo.
- Idući tjedan nam dolazi 23.400 Pfizera. Moderna će 25. veljače poslati 16.800 doza. Od AstraZenece je stiglo danas 33.600, a zadnji tjedan veljače bi trebalo doći još 52.658 doza. Do kraja ožujka će to biti nešto više od 700.000 doza ukoliko svi ispune sad ove obveze - rekao je.
'Ako se cijepite AstraZenecom vjerojatno nećete morati nositi masku'
Dodao je kako je jako teško procijeniti kad će biti završeno procjepljivanje te da se ne zna još ni koliko imunitet onih koji su preboljeli bolest, kao ni onih koji su se cijepili traje.
- Imamo i osobe koje su preboljele Covid, a mi zapravo ne znamo koliko kod tih osoba traje imunitet i da li je on kod onih koji su asimptomatski preboljeli zaštitni ili nije. Ne znamo ni koliko će trajati imunitet od cjepiva. Kad nam naraste broj imunih neće biti toliko osjetljivih osoba u populaciji da bi se virus mogao brzo širiti. Očekujemo da će pred ljeto situacija biti puno bolja jer kad imunost bude veća manja će biti mogućnost transmisije virusa. Baš je došla informacija od AstraZenece da njihovo cjepivo štiti i od transmisije, dakle ako primite njihovo cjepivo nećete morati vjerojatno nositi masku jer se virus ne može replicirati u sluznici nosa. Takvu informaciju nemamo za druga cjepiva - rekao je Capak.